لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۷

سه هفته بعد از قتل یک زندانی سیاسی در فشافویه؛ مدیرکل زندان‌های استان تهران برکنار شد


در پی قتل علیرضا شیرمحمدعلی زندانی سیاسی در زندان فشافویه، رسانه های داخل ایران از برکناری مدیرکل زندان‌های استان تهران خبر دادند.

خبرگزاری مهر روز سه شنبه ۱۱ تیرماه در این‌باره نوشت که مصطفی محبی مدیرکل زندان‌های استان تهران از سمت خود برکنار شده است.

این خبرگزاری علت برکناری این مقام مسئول را بنابر گفته‌ها «اتفاقات مربوط به زندان تهران بزرگ» اعلام کرد.

ایسنا هم گزارش داد مصطفی محبی که از سال ۹۵ به عنوان مدیرکل زندان‌های استان تهران منصوب شده بود ، جای خود را به «فرد دیگری» داده است.

ساعاتی بعد حشمت اله حیات الغیب طی حکمی از سوی رئیس سازمان‌ زندان‌های ایران به عنوان مدیرکل جدید زندان‌های استان‌های تهران معرفی شد. این مقام قضایی پیش از این مدیرکل زندان‌های استان فارس بوده است.

خبرگزاری تسنیم برکناری مصطفی محبی را نتیجه بررسی‌های کمیته‌ا‌ی دانست که در پی دلیل قتل علیرضا شیرمحمدعلی تشکیل شده بود.

همچنین این خبرگزاری از برکناری هدایت فرزادی، رئیس زندان تهران بزرگ (فشافویه) خبر داد و نوشت که غلامرضا ضیایی رئیس زندان رجایی شهر، به عنوان رئیس جدید زندان تهران بزرگ منصوب شده است.

«علیرضا شیرمحمدعلی» زندانی سیاسی در زندان فشافویه تهران شامگاه دوشنبه ۲۰ خرداد با ضربات چاقو مورد حمله دو نفر از زندانیان قرار گرفت و جان باخت.

این زندانی سیاسی به همراه برزان محمدی در ۲۳ اسفند سال گذشته و در اعتراض به عدم تفکیک جرایم و وضعیت نامناسب مکان نگهداری و با در خواست انتقال به زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده بود؛ او پس از ۳۴ روز در فروردین ماه با وعده دادستان به اعتصاب خود پایان داد.

با این حال نه تنها مقامات جمهوری اسلامی به وضعیت این زندانیان سیاسی رسیدگی نکردند بلکه حتی پس از قتل شیرمحمدعلی بار دیگر عنوان کردند که در ایران «زندان سیاسی وجود ندارد.»

در ایران زندانیان مختلفی از جمله زندانیان سیاسی و عقیدتی نسبت به نامناسب بودن شرایط زندان، تفکیک نبودن از سایر زندانیان و عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت خود، محرومیت از در اختیار داشتن وکیل یا محرومیت از تماس تلفنی و امکان ملاقات با خانواده شکایت کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG