لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۳

ادامه تشدید برخورد با مخالفان حجاب اجباری| خودرو «سرنشینان بی‌حجاب» در خوزستان توقیف می شود


عکس آرشیوی است
عکس آرشیوی است

در پی تشدید شدن برخورد با مخالفان حجاب اجباری در ایران این بار مقامات قضایی استان خوزستان از برخورد با «سرنشینان بی حجاب» در خودروها خبر داده‌اند.

عباس حسینی پویا رئیس کل دادگستری خوزستان روز جمعه ۷ تیر از تشدید برخورد با آنچه «مفاسد اخلاقی» نامیده خبر داده و گفت که اگر در هر خودرویی سرنشین بی حجاب مشاهده شود خودرو مورد نظر متوقف و به پارکینگ هدایت می‌شود.

این مقام قضایی افزود در صورت مشاهده افراد بی حجاب در خودرو‌ها ابتدا «تذکر لسانی» داده می‌شود اگر توجهی نشد دستور داده شده ماشین مورد نظر «متوقف» و به پارکینگ هدایت شود.

مسئولان جمهوری اسلامی برخورد با مخالفان حجاب اجباری را در ماه‌های اخیر تشدید کرد‌ه‌اند و حتی در مواقعی این برخوردها به خشونت نیز کشیده شده است. موضوعی که انتقادات بسیاری را به همراه داشته و جنجال برانگیز شده است.

پیشتر جعفر منتظری دادستان کل ایران اعلام کرده بود «ما داخل خودرو را حریم خصوصی نمی‌دانیم.»

در ماه های اخیر پیامک هایی در تهران به مردم ارسال شده که با عنوان «عدم رعایت حجاب» از صاحبان خودرو خواسته بود تا جریمه نقدی پرداخت کنند

از سوی دیگر خبرهای منتشر شده حاکی از آن است که برخی نیروها از جمله نیروی بسیج از مردم خواسته اند تا از طریق پیامک افراد «بدحجاب و بی حجاب‌» را معرفی کنند تا با آن ها برخورد شود

حجاب اجباری در سال‌های اخیر مورد انتقاد علنی مخالفان حجاب در ایران قرار گرفته است . دختران انقلاب با حرکتی نمادین از دی ۹۶ با سر چوب کردن شال‌های خود به حجاب اجباری اعتراض کردند.

در اردیبهشت ماه سال جاری، وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای سرکوب شدید فعالان حقوق زنان در ایران را به شدت محکوم کرد و خواستار پایان دادن به آزار و اذیت و زندانی کردن زنانی شد که تنها حقوق اولیه و بنیادین خود را مطالبه می‌کنند.

سازمان عفو بین الملل نیز خرداد ماه سال جاری با انتشار گزارشی، ضمن بازگو کردن نقش حجاب اجباری در زندگی روزمره زنان و دختران ایرانی، به برخوردهای گاه بسیار خشن ماموران پلیس امنیت اخلاقی با زنانی که حجاب کامل ندارند اشاره کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG