لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۳

پلیس تهران بازداشت دو مامور به دلیل «برخورد خشن» با یک دختر را متوقف کرد


بازداشت دختری در تهرانپارس به دلیل آب بازی
بازداشت دختری در تهرانپارس به دلیل آب بازی

چند دختر و پسر که گفته می شود در یک پارک «آب‌بازی» کرده بودند، همچنان در بازداشت به سر می‌برند؛ اما در مقابل رئیس پلیس تهران از متوقف شدن حکم بازداشت دو مامور نیروی انتظامی پس از برخورد خشونت آمیز آنها با یکی از این دختران خبر داده است.

حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران، روز سه‌شنبه ۴ تیرماه از بازداشت و عزل دو مامور نیروی انتظامی به دلیل «برخورد خشن» با یک دختر هنگام بازداشت خبر داده بود. اما اکنون مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی تهران در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که این کار به دستور رئیس پلیس تهران «متوقف شده‌است.»

بنابر این اطلاعیه، حسین رحیمی اجرا یا تعلیق دستور قبلی خود مبنی بر بازداشت و عزل آن دو مأمور را «منوط به پایان تحقیقات» دانسته است.

دستور بازداشت این دو مامور در حالی متوقف شده است که پیشتر پلیس اعلام کرده بود پنج نفر - سه زن و دو مرد - در حال حاضر به دلیل «خودداری از عمل به دستور پلیس، هنجارشکنی و درگیری با مأمور، و نیز کشف حجاب» در بازداشت هستند.

طی روزهای اخیر فیلمی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن یک مامور نیروی انتظامی، دختری را با خشونت به سمت ماشین نیروی انتظامی می‌برد.

برخی شاهدان عینی گفته‌اند این افراد، که چند دختر و پسر نوجوان بودند، مشغول «آب‌بازی» در پارک بودند که با برخورد پلیس مواجه شدند.

برخورد خشونت آمیز پلیس در این فیلم با اعتراض‌های گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی همراه شد. علاوه بر این، سی نماینده مجلس هم در این‌باره به وزیر کشور تذکر دادند.

این برای چندمین بار در ماه‌های اخیر است که فیلم‌هایی از برخوردهای خشن و ضرب و شتم مردم از سوی نیروهای پلیس منتشر می‌شود. بسیاری از این افراد به بهانه «بدحجابی» بازداشت می‌شوند.

از دی‌ماه دو سال پیش زنان و دختران جوان با بر چوب کردن روسری‌هایشان، به اجباری بودن حجاب در ایران اعتراض کردند. تاکنون دهها نفر از این فعالان معترض توسط جمهوری اسلامی بازداشت و زندانی شده و برخی مجبور به ترک کشور شده اند.

در اردیبهشت ماه سال جاری، وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای سرکوب شدید فعالان حقوق زنان در ایران را به شدت محکوم کرد و خواستار پایان دادن به آزار و اذیت و زندانی کردن زنانی شد که تنها حقوق اولیه و بنیادین خود را مطالبه می‌کنند.

سازمان عفو بین الملل نیز خرداد ماه سال جاری با انتشار گزارشی، ضمن بازگو کردن نقش حجاب اجباری در زندگی روزمره زنان و دختران ایرانی، به برخوردهای گاه بسیار خشن ماموران پلیس امنیت اخلاقی با زنانی که حجاب کامل ندارند اشاره کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG