لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۹

تردید مقام قضایی درباره آزادی نزار زکا؛ لبنانی دارای اقامت آمریکا همچنان در زندان است


پس از آن که وکیل نزار زکا، شهروند لبنانی مقیم آمریکا گفته بود که موکلش «طی روزهای آینده» از زندان آزاد خواهد شد، سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی نسبت به آزادی او ابراز تردید کرد و گفت نزار زکا مشمول عفو آیت الله خامنه ای نشده است.

غلامحسین اسماعیلی روز یکشنبه ۱۹ خرداد به خبرگزاری فارس گفته است که اسم نزار زکا در بین کسانی نیست که مشمول عفو آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، شده‌اند. این مقام قضایی اعلام کرده است که «درخواستی از سوی این متهم و مقامات سیاسی لبنان مبنی بر عفو و آزادی این فرد به دست ما رسیده است که در حال بررسی ویژه این درخواست هستیم.»

پیش از این ماجد دمشقیه، وکیل نزار زکا، در بیروت به آسوشیتدپرس گفت آزادی موکل او پس از تلاش‌های میشل عون، رئیس جمهوری، و سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان، اتفاق می‌افتد.

نزار زکا شهروند لبنانی مقیم آمریکا و فعال اینترنت آزاد در شهریور ۹۴ بازداشت و به اتهام آنچه مقام‌های قضایی ایران «همکاری با دولت متخاصم آمریکا» می‌نامند، به ۱۰ سال حبس و پرداخت ۴.۵ میلیون دلار جریمه نقدی محکوم شد. او به دعوت دولت حسن روحانی و برای حضور در یک کنفرانس به ایران سفر کرده بود.

زمستان گذشته وکیل زکا خبر داده بود که او به مدت ۴۰ روز به سلول انفرادی منتقل شده و از سوی بازجویان وابسته به سپاه پاسداران برای «اعتراف اجباری مقابل دوربین» تحت فشار قرار گرفته بود، اما در نهایت حاضر به اعتراف اجباری نشد و دست به اعتصاب غذا زد.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ​ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

باقر و سیامک نمازی، پدر و پسر آمریکایی ایرانی‌تبار، ژیو وانگ آمریکایی چینی‌تبار، مایکل وایت و همچنین رابرت لوینسون که از مارس ۲۰۰۷ در جزیره کیش ناپدید شد، شهروندان آمریکایی هستند که توسط رژیم حاکم بر ایران بازداشت شده اند و واشنگتن آنها را «گروگان‌های زندانی» در ایران می‌نامد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG