لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۹

وکیل نزار زکا: موکلم به زودی از زندان آزاد می‌شود


وکیل نزار زکا، شهروند لبنانی مقیم آمریکا که در ایران زندانی است، گفت موکل او به زودی و «طی روزهای آینده» از زندان آزاد خواهد شد.

ماجد دمشقیه، وکیل نزار زکا، در بیروت به آسوشیتدپرس گفت آزادی موکل او پس از تلاش‌های میشل عون، رئیس جمهوری، و سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان، اتفاق می‌افتد.

روز گذشته برخی رسانه‌های ایران نوشته بودند که میشل عون، رئیس جمهوری لبنان، از مسئولان جمهوری اسلامی درخواست کرده است نزار زکا، شهروند لبنانی مقیم آمریکا، را آزاد کنند.

خبرگزاری تسنیم به نقل از «منابع نزدیک به شورای عالی امنیت ملی» نوشته بود که این درخواست از سوی میشل عون مطرح شده و احتمالا به دلیل «نقش و جایگاه تاثیرگذار رئیس جمهور لبنان در حمایت و پشتیبانی از جریان مقاومت»، درخواست او «با نظر مثبت» بررسی و «به احتمال قوی بزودی اجرایی» می‌شود.

تسنیم مدتی پس از انتشار این خبر بخش مربوط به «منابع نزدیک به شورای عالی امنیت ملی» را از خبر خود حذف کرد.

نزار زکا، شهروند لبنانی مقیم آمریکا و فعال اینترنت آزاد، در شهریور ۹۴ بازداشت و به اتهام آنچه مقام‌های قضایی ایران «همکاری با دولت متخاصم آمریکا» می‌نامند، به ۱۰ سال حبس و پرداخت ۴.۵ میلیون دلار جریمه نقدی محکوم شد. او به دعوت دولت حسن روحانی و برای حضور در یک کنفرانس به ایران سفر کرده بود.

زمستان گذشته وکیل زکا خبر داده بود که او به مدت ۴۰ روز به سلول انفرادی منتقل شده و از سوی بازجویان وابسته به سپاه پاسداران برای «اعتراف اجباری مقابل دوربین» تحت فشار قرار گرفته بود، اما در نهایت حاضر به اعتراف اجباری نشد و دست به اعتصاب غذا زد.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ​ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

باقر و سیامک نمازی، پدر و پسر آمریکایی ایرانی‌تبار، ژیو وانگ آمریکایی چینی‌تبار، مایکل وایت و همچنین رابرت لوینسون که از مارس ۲۰۰۷ در جزیره کیش ناپدید شد، شهروندان آمریکایی هستند که توسط رژیم حاکم بر ایران بازداشت شده اند و واشنگتن آنها را «گروگان‌های زندانی» در ایران می‌نامد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG