لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۵

دو نهاد حقوق بشری خواهان آزادی فوری مریم اکبری منفرد، زندانی سیاسی شدند


مریم اکبری‌منفرد، زندانی عقیدتی
مریم اکبری‌منفرد، زندانی عقیدتی

دو سازمان «کمپین حقوق بشر ایران» و «عدالت برای ایران» در بیانیه‌ای مشترکی خواهان آزادی مریم اکبری منفرد، زندانی سیاسی که نزدیک به ۱۰ سال است در زندان به سر می‌برد شدند.

این دو سازمان حقوق بشری با انتشار این بیانیه مشترک اعلام کرده‌اند که ایران باید به زندانی کردن «بیرحمانه و غیرقانونی» مریم اکبری منفرد که باید در سال ۱۳۹۶ از زندان آزاد می‌شده، خاتمه دهد و او را فورا آزاد کند.

در این بیانیه آمده است که نه تنها اتهامات علیه مریم اکبری منفرد هرگز به اثبات نرسید، بلکه طبق قوانین جدید در ایران، محکومیت او باید خاتمه می‌یافت. او حتی اگر بر اساس اتهامات جدیدی دوباره محکوم می‌شد، دو سال پیش می‌توانست برای آزادی واجد شرایط باشد. اما دستگاه قضائی ایران از اجرای قانون در مورد او امتناع می‌کند.

خانم اکبری منفرد در دی ماه ۱۳۸۸ بازداشت شد و به اتهام هواداری از سازمان مجاهدین خلق به ۱۵ سال زندان محکوم شده و از زمان بازداشت حق استفاده از مرخصی را نداشته است. بر اساس ماده ۵۸ قانون جدید هرگاه فردی به دلیل ارتکاب جرایم تعزیری به بیش از ۱۰ سال زندان محکوم شود، پس از طی کردن نیمی از دوران محکومیت برای آزادی مشروط واجد شرایط می‌شود.

سه خواهر و یک برادر مریم اکبری منفرد نیز در کشتار ۱۳۶۷ اعدام شده‌اند.

مریم اکبری منفرد پس از انتشار فایل صوتی آیت‌الله حسینعلی منتظری در تابستان سال ۹۵ که مربوط به دیدار آقای منتظری با اعضای گروه موسوم به «هیات مرگ» در سال ۱۳۶۷ بود، از زندان اوین شکایتی رسمی در دادسرای تهران ثبت کرد و خواهان تحقیق پیرامون جزئیات اعدام خواهر و برادرانش و اعلام محل دفن آنها شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG