لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۱

حکم ۱۲سال زندان «هنگامه شهیدی» روزنامه نگار تایید شد


دادگاه تجدید نظر محکومیت ۱۲ سال و ۹ ماه حبس هنگامه شهیدی روزنامه نگار زندانی در ایران را بدون هیچ تغییری تایید کرد.

مصطفی ترک همدانی، وکیل هنگامه شهیدی روز یکشنبه ۲۲ اردیبهشت به خبرگزاری ایرنا گفته است که «دادگاه تجدید نظر با رد تجدید نظرخواهی موکل، حکم بدوی دادگاه انقلاب در خصوص محکومیت خانم شهیدی را عینا تایید کرده است.»

به گفته این وکیل دادگستری خانم شهیدی از مجموع ۱۲ سال و ۹ ماه حبس، بیشترین مجازت او یعنی ۷سال و نیم حبس قابل اجرا خواهد بود. همچنین خانم شهیدی به دو سال محرومیت از عضویت در گروه ها و احزاب و فعالیت های مجازی و مطبوعاتی همچنین ممنوعیت خروج از کشور نیز محکوم شده است.

دادگاه تجدید نظر هنگامه شهیدی هم پس از دو بار به تعویق افتادن و در شرایطی که او ماه‌ها در سلول انفرادی به سر می برد برگزار شد.

پیشتر وکیل هنگامه شهیدی اعلام کرده بود که افترا، نشر اکاذیب، توهین، فعالیت تبلیغی علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی عناوین اتهامی شهیدی است.

اما یک منبع مطلع به کمپین حقوق بشر ایران گفته بود که اتهام اصلی خانم شهیدی در بازداشت اخیر انتقادات تند او به صادق آملی لاریجانی بوده و دلیل این همه سختگیری هم در واقع همین است که به رئیس قوه قضاییه انتقادهای تند می‌کرد.

سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار گزارشی درباره وضعیت آزار و سرکوب روزنامه نگاران در سال ۲۰۱۸ میلادی به بازداشت خبرنگاران در ایران اشاره کرده بود.

در بخشی از گزارش سالانه حقوق بشر وزارت خارجه آمریکا درباره ایران، اشاره‌ای به آزادی بیان و رسانه‌ها شده و در بخشی از آن آمده است که مطبوعات هنوز اجازه فعالیت مستقل ندارند و خبرنگاران مورد تعقیب و آزار قرار می‌گیرند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG