لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۳

دادگاه تجدیدنظر هنگامه شهیدی بعد از دوبار به «تعویق افتادن» برگزار شد 


دادگاه تجدیدنظر هنگامه شهیدی روزنامه نگار زندانی،‌ پس از دوبار تعویق دادگاه در نهایت روز سه‌شنبه ۲۷ فروردین ماه برگزار شد.

«مصطفی ترک همدانی» وکیل هنگامه شهیدی با اعلام این خبر به ایسنا گفته است که قاضی ختم رسیدگی به این پرونده را اعلام کرده و به زودی رای صادر خواهد شد.

خانم شهیدی در آذر ۹۷ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام، توهین به مسوولان قضایی و توهین به رهبری» در مجموع به ۱۲ سال و ۹ ماه زندان، دو سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب و فعالیت‌های مجازی و مطبوعاتی و دو سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده است که در صورت تایید این حکم و بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، حکم هفت سال و نیم او برای بیشترین مجازات قابل اجرا است.

پیشتر یک منبع مطلع به کمپین حقوق بشر ایران گفته بود که اتهام اصلی هنگامه شهیدی در بازداشت اخیر انتقادات تند او به صادق آملی لاریجانی بوده و دلیل این همه سختگیری هم در واقع همین است که به رئیس قوه قضاییه انتقادهای تند می‌کرد.

پیش از این، سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار گزارشی درباره وضعیت آزار و سرکوب روزنامه نگاران در سال ۲۰۱۸ میلادی به بازداشت خبرنگاران در ایران اشاره کرده بود.

در بخشی از گزارش سالانه حقوق بشر وزارت خارجه آمریکا درباره ایران، اشاره‌ای به آزادی بیان و رسانه‌ها شده و در بخشی از آن آمده است که مطبوعات هنوز اجازه فعالیت مستقل ندارند و خبرنگاران مورد تعقیب و آزار قرار می‌گیرند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG