لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۵

حکم قطعی ویدا موحد به زندان شهر ری اعلام شد


پس از قطعی شدن حکم یکسال زندان دختر خیابان انقلاب، وکیل مدافع ویدا موحد از رائه درخواست موکلش برای برخورداری از عفو رهبری به سرپرست دادسرای ارشاد خبرداده و گفته است که حکم قطعی ویدا موحد به زندان شهر ری اعلام شده است.

پیام درفشان عصر روز سه‌شنبه ۱۰ اردیبهشت با اعلام این خبر به خبرگزاری ایرنا گفته است که در تاریخ ۲۶ فروردین امسال، معاونت قضایی زندان اقدام به ارسال درخواست اعلام وضعیت قطعیت حکم از طرف قاضی اجرای احکام کرده که براین اساس روز سه‌شنبه قطعی شدن حکم «ویدا موحد» به زندان شهر ری اعلام شده است.

پیشتر وکیل ویدا موحد اعلام کرده بود با وجود پیگیری‌های مکرر، درخواست زندانی مبنی بر آزادی مشروط و عفو از زندان به قاضی اجرای احکام با وجود گذشت بیش از یک ماه از ابلاغ دادنامه ارسال نشده و نمی شود.

ویدا موحد اولین زنی که در ایران با بالا رفتن از جعبه برق در خیابان انقلاب بدون حجاب و بر چوب کردن یک شال سفید به حجاب اجباری اعتراض کرده بود، به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است.

حالا وکیل خانم موحد گفته است با قطعی شدن این حکم، موکلش می تواند از عفوی که اخیرا رهبر جمهوری اسلامی ابلاغ کرده، استفاده کند.

اما این وکیل دادگستری در عین حال تصریح کرده است که سرپرست دادسرای ارشاد نیز باید بنا بر اختیارات و مسئولیت قانونی با اعطای عفو موافقت کند.

به گفته این وکیل دادگستری براساس موازین قانونی در ایران برای اعطای آزادی مشروط یا عفو باید چندین مرجع قانونی با این موضوع موافقت کنند که از جمله این مراجع «شورای طبقه بندی زندان» و «قاضی اجرای احکام» است.

درفشان درباره وضعیت سلامت ویدا موحد نیز گفته است که آخرین ملاقات حضوری او مربوط به ۲۸ فروردین بوده و موکلش به شدت دچار کاهش وزن و کسالت است.فرزند ویدا موحد نیز از دوری مادر دچار بیماری شده است.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای سرکوب شدید فعالان حقوق زنان در ایران را به شدت محکوم کرد و خواستار پایان دادن به آزار و اذیت و زندانی کردن زنانی شد که تنها حقوق اولیه و بنیادین خود را مطالبه می کنند.

همچنین در این بیانیه به حکم غیرعادلانه یک سال زندان برای ویدا موحد، آغازگر حرکت اعتراضی دختران خیابان انقلاب و حکم ۲۰ سال زندان شاپرک شجری‌زاده اشاره شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG