لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۳

اسماعیل بخشی، سپیده قلیان و امیر امیرقلی به زندان اوین منتقل شدند


از راست اسماعیل بخشی،فعال کارگری، سپیده قلیان، فعال مدنی، امیر امیرقلی، فعال مدنی
از راست اسماعیل بخشی،فعال کارگری، سپیده قلیان، فعال مدنی، امیر امیرقلی، فعال مدنی

اسماعیل بخشی فعال کارگری زندانی، سپیده قلیان و امیر امیرقلی فعالان مدنی زندانی در ایران، پس از گذشت بیش از سه ماه از بازداشت موقت به زندان اوین منتقل شدند.

کانال تلگرامی سندیکای کارگران هفت تپه با اعلام این خبر نوشت که سپیده قلیان روز یکشنبه ۸ اردیبهشت از زندان «سپیدار اهواز» و اسماعیل بخشی و امیر امیر قلی و سایر متهمان دیگر از زندان «شیبان اهواز» به زندان‌ اوین انتقال داده شده اند.

بنابراین گزارش این انتقال برای برگزاری جلسه دادسرای این فعالان بازداشت شده در شعبه ۷ بازپرسی دادگاه اوین است و این جلسه «بدون حضور» وکلای سپیده قلیان اسماعیل بخشی بنابر مخالفت بازپرسی شعبه، برگزار می شود.

پیش از این نیز گزارش شده بود که قوه قضائیه پرونده اسماعیل بخشی فعال کارگری، و سپیده قلیان فعال مدنی، را پس از گذشت سه ماه از بازداشت، به شعبه ۷ بازپرسی اوین به ریاست قاضی شاه‌محمدی منتقل کرده است.

اسماعیل بخشی و سپیده قلیان از اول فروردین ۹۸ بدون تمدید قرار و بدون تحقیقات جدید در پرونده به صورت غیرقانونی در زندان در بازداشت به سر می‌برند.

این فعال زندانی که آبان سال گذشته و در جریان اعتراض‌های کارگران شرکت نیشکر هفت تپه بازداشت شده بودند، پس از آزادی اعلام کردند در دوران بازداشت شکنجه شده‌ و تحت فشار «اعتراف اجباری» کرده‌اند. آن‌ها پس از این اظهارات، برای دومین بار، در اوایل بهمن ماه بازداشت شدند.

همچنین علی (امیر) امیرقلی، زندانی سیاسی سابق و فعال مدنی که از روز ۲۴ دی در بازداشت به سر می‌برد، دارای بیماری دیابت است و پدرش چندی پیش به صدای آمریکا گفت که پسرش «وضعیت جسمی» مناسبی ندارد.

علی (امیر) امیرقلی از اعضای هیئت تحریریه نشریه «گام» است؛ نشریه‌ای که از اعتراضات کارگران «هفت تپه» حمایت کرده بود.

پیش از این جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران در گزارشی، ضمن تاکید بر حق آزادی بیان، از جمهوری اسلامی خواست که اجازه برگزاری تجمعات مسالمت‌آمیز را صادر و فعالان مدنی مانند سپیده قلیان و اسماعیل بخشی را آزاد کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG