لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۶

نائب هاشم: ایران اگر مدعی رعایت حقوق بشر است، به گزارشگر ویژه سازمان ملل اجازه حضور بدهد


در پی برگزاری چهلمین اجلاس شورای حقوق بشر و ارائه گزارش گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، حسن نائب هاشم، فعال حقوق بشر که خود در این اجلاس حضور داشت، به صدای آمریکا گفت: از یک طرف مقامات ایرانی به گزارشگر ویژه اجازه نمی‌دهند که به ایران سفر کند و از سوی دیگر ادعا می‌کنند گزارش‌های گزارشگر ویژه دقیق نیست.

حسن نائب هاشم، پزشک و مدافع حقوق بشر در گفتگو با صدای آمریکا درباره نشست روز دوشنبه ۲۰ اسفند توضیح داد: امسال بر خلاف خیلی از سال‌‌های گذشته که آقای لاریجانی، نماینده قوه قضاییه در این نشست شرکت می‌کرد سفیر جمهوری اسلامی در ژنو پاسخگوی گزارش جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران بود که البته مضمون این پاسخ‌ها با صحبت‌های‌ آقای لاریجانی در سال‌های گذشته یکی بود. و در واقع نظر سفیر جمهوری اسلامی ایران این بود که دولت ایران اصل گزارش گزارشگر ویژه ایران را قبول ندارد و گزارش‌ها جانبدارانه است.

به گفته آقای نائب‌هاشم، نماینده ایران بار دیگر تکرار کرد گزارش‌های گزارشگر ویژه «جانبدارانه» است و مدعی شد خیلی از داده‌های گزارشگر ویژه توسط یک گروه تروریستی به او داده شده است.

آقای حسن نائب‌هاشم به صدای آمریکا گفت نمایندگان سازمان‌های غیر دولتی حاضر در این اجلاس و تقریبا نمایندگان حدود سی کشور حاضر در نشست سازمان ملل به غیر از کشورهایی مانند ونزوئلا، روسیه، سوریه، چین، کوبا، کره شمالی موافق بودند که گفته‌های سفیر جمهوری اسلامی با واقعیت منطبق نیست و بر نقض شدید حقوق بشر در ایران صحه گذاشتند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران در چهلمین اجلاس شورای حقوق بشر با برشمردن مواردی مانند اعدام کودکان، سرکوب منتقدان و بازداشت دوتابعیتی‌ها از تداوم نقض حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif.

XS
SM
MD
LG