لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۸

جاوید رحمان در اجلاس سازمان ملل در ژنو از ادامه نقض حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی کرد


جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران - آرشیو
جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران - آرشیو

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران در چهلمین اجلاس شورای حقوق بشر با برشمردن مواردی مانند اعدام کودکان، سرکوب منتقدان و بازداشت دوتابعیتی‌ها از تداوم نقض حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی کرد.

روز دوشنبه ۲۰ اسفند بیست و هفتمین نشست از چهلمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل برگزار شد و جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، با تاکید بر حق آزادی بیان از جمهوری اسلامی خواست تا اجازه برگزاری تجمعات مسالمت‌آمیز را صادر کرده و فعالان مدنی مانند سپیده قلیان، اسماعیل بخشی، و معترضان به حجاب اجباری را آزاد کند.

جاوید رحمان همچنین به نقض حقوق متهمان اشاره کرد و گفت که بازداشت‌هایی با روند غیرقانونی و بر اساس اتهامات کلی، شکنجه، و بازجویی در شرایط نامناسب و خودداری از ارایه امکانات پزشکی کافی به زندانیان در ایران ادامه دارد.

دستگیری وکلا و جلوگیری از دسترسی متهمان به وکیل در مراحل تشکیل پرونده یکی دیگر از نگرانی‌های گزارشگر ویژه سازمان ملل بود.

در این گزارش همچنین به زندانیان دوتابعیتی در ایران اشاره شد.

تداوم نقض حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی نیز از سوی جاوید رحمان مورد اشاره قرار گرفت.

آقای رحمان همچنین به تداوم اعدام افرادی که در کودکی مرتکب جرم شده و تا رسیدن به سن قانونی در حبس نگهداری می شوند، اشاره کرد و اعدام افراد زیر سن قانونی را خلاف کنوانسیون حقوق کودک و دیگر کنوانسیون های بین المللی دانست که جمهوری اسلامی به آنها پیوسته است.

در گزارش مکتوب گزارشگر ویژه سازمان ملل با اشاره به این که بسیاری از نهادهای حقوق بشری خواستار توقف اعدام کودکان در ایران شده اند، آمده است که در سال ۲۰۱۸ دست کم ۶ نفر که بین ۱۴ تا ۱۷ سالگی مرتکب جرم شده بودند، اعدام شدند. گزارشگر سازمان ملل بار دیگر خواستار توقف این احکام شد.

مقام‌های دولت آمریکا بارها به نقض حقوق بشر در ایران از جمله نقض حقوق بازداشت شدگان و سرکوب اقلیت‌های مذهبی اشاره کرده‌اند.

برایان هوک، رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا، مهر ماه گذشته در جلسه فراخوان آمریکا برای حمایت از حقوق بشر در ایران که در سازمان ملل متحد برگزار شد، با یادآوری اظهارات مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، گفت که رژیم ایران در ۴۰ سال گذشته نشان داده یکی از بدترین ناقضان منشور سازمان ملل و قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG