لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۷

یکی دیگر از مادران «خاوران» درگذشت


فروغ تاجبخش یکی از کسانی بود که پیگیر مشخص شدن محل دفن زندانیان سیاسی اعدام شده در سال ۶۷ بود.
فروغ تاجبخش یکی از کسانی بود که پیگیر مشخص شدن محل دفن زندانیان سیاسی اعدام شده در سال ۶۷ بود.

«فروغ تاجبخش» مادر انوشیروان لطفی، یکی از زندانیان سیاسی اعدام شده در اعدام‌های دسته‌جمعی تابستان ۶۷ و معروف به مادر لطفی روز یکشنبه ۲۱ بهمن ماه درگذشت.

خانم تاجبخش یکی از کسانی بود که پیگیر مشخص شدن محل دفن زندانیان سیاسی اعدام شده در سال ۶۷ بود. او بارها علی‌رغم ایجاد ممنوعیت از سوی حکومت ایران، برای برگزاری مراسم یادبود اعدام‌شدگان سال ۶۷ به همراه دیگر خانواده کشته‌شدگان به گورستان خاوران رفته بود.

انوشیروان لطفی، از اعضای سازمان فداییان خلق بود که در حکومت پهلوی بازداشت و به حبس ابد محکوم شده بود. او پس از انقلاب و در سال ۶۲ بازداشت و در خرداد سال ۶۷ اعدام شد.

به گفته نزدیکان لطفی، جسد او را به خانواده‌اش تحویل ندادند و مادر او، فروغ تاجبخش، با کنار زدن خاک‌ها در گورستان خاوران و از طریق پیراهنی که به تن داشته، او را شناسایی کرده بود.

پیشتر دو سازمان مدافع حقوق بشر اعلام کرده بودند که جمهوری اسلامی ایران تلاش دارد گورهای دسته جمعی قربانیان اعدام های سال شصت و هفت را از بین ببرد.

در چهلمین سالگرد جمهوری اسلامی در حالی مقامات آمریکا، از «بدعهدی» رژیم جمهوری اسلامی و «تاراج» منابع کشور برای «حمایت از تروریسم در خاورمیانه» می گویند که سران این حکومت هیچ‌گاه در رابطه با کشتار سال ۶۷ به خانواده‌ کشته شدگان از جمله خانم تاجبخش پاسخگو نبوده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG