لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۶

تاکید آمریکا بر «چهل سال شکست رژیم فاسد ایران»؛ جمهوری اسلامی باز موشک نمایش داد


در حالیکه مقام های آمریکا از «بدعهدی» رژیم جمهوری اسلامی و «تاراج» منابع کشور برای «حمایت از تروریسم در خاورمیانه» می گویند، در تهران و همزمان با سالگرد انقلاب اسلامی، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران از برنامه موشکی جمهوری اسلامی دفاع کرد و در حاشیه مراسم حکومتی راهپیمایی، باز مقامات نظامی، نمایش موشکی داشتند.

هفته پیش مایک پمپئو در توئیتر خود به مناسبت سالگرد انقلاب اسلامی با هشتگ #چهل_سال_شکست با اشاره به آنچه «بدعهدی انقلابیون ایران» نسبت به وعده های خود نامید، نوشت: «آیت الله خمینی در سال ۱۹۷۹ وعده خوشبختی در آینده را به مردم ایران فروخت، چهل سال بعد، رژیم فاسد ایران، جز عهدی شکسته، چیزی برای ارائه ندارد.»

وزیر خارجه آمریکا در این پیام توئیتری همچنین ویدئویی منتشر کرد که در آن بدتر شدن وضعیت اقتصادی و حقوق بشر طی چهل سال گذشته، با ارائه آمار افزایش بیکاری، کاهش شدید ارزش ریال در مقابل دلار و برخوردهای امنیتی با اقلیت های دینی و معترضان، به نمایش در آمده است.

هفته گذشته نیز وزیر خارجه آمریکا در توئیتر با اشاره به «چهل سال شکست جمهوری اسلامی» نوشت رژیم حاکم در ایران همواره ایدئولوژی را بر منافع و رفاه مردم ایران ترجیح داده است.

مایک پمپئو جمعه ۱۲ بهمن با منشن کردن (اشاره کردن) توئیتر رئیس جمهوری اسلامی ایران نوشت: «حتی رییس جمهورتان به ۴۰ سال شکست رژیم ایران اعتراف می کند.»

وزیر خارجه آمریکا افزود: «نیازی نبود اینطور باشد، اما رژیم حاکم شما همواره ایدئولوژی را بر منافع و رفاه مردم ایران ترجیح داده است.»

روز دوشنبه ۲۲ بهمن در ایران، در برخی شهرها راهپیمایی حکومتی برگزار شد. شاهدان عینی به صدای آمریکا گفته اند حضور کم مردم در برخی شهرها موجب شد تا تلویزیون حکومتی از تصاویر آرشیوی برای نمایش حضور مردم استفاده کند.

در این میان استفاده از تصویر راهپیمایی آرشیو سالهای گذشته با جنجال هم روبرو شد. از جمله تلویزیون راهپیمایی مردم رشت را در یک روز آفتابی نشان داد و این در حالی است که این شهر از روز گذشته هوای بارانی دارد.

در تهران، در مسیر راهپیمایی مقامات نظامی موشک‌های قدر، قیام و ذوالفقار را به نمایش گذاشتند و حسن روحانی در سخنانی گفت که ما برای برنامه موشکی از کسی اجازه نمی‌گیریم.

ایالات متحده و کشورهای اروپایی و همچنین سازمان ملل بارها نگرانی خود را از برنامه موشکی ایران اعلام کرده اند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، خرداد امسال با اعلام خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای با ایران دستور داد تحریم‌های هسته‌ای طی دو دوره ۹۰ روزه و ۱۸۰ روزه بازگردد.

ایالات متحده می گوید جمهوری اسلامی ایران با برنامه موشکی و همچنین حمایت از گروه های شورشی و تروریستی، موجب بی ثباتی در خاورمیانه است.

اتحادیه اروپا هم در یک بیانیه جمعبندی نسبت به برنامه موشکی ایران اعتراض کرد.

ایران مدعی است برنامه موشکی را به قصد دفاعی توسعه می دهد اما گروه های شورشی و تروریستی در خاورمیانه از تجهیزات موشکی ایران استفاده می کنند و دست کم دو بار مقام های آمریکا این تجهیزات را نمایش داده اند.

وزیر خارجه آمریکا اول خرداد ماه ضمن اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق جدید با جمهوری اسلامی را برشمرد، که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه، نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG