لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۶

ابراز نگرانی دختر هنگامه شهیدی از وضعیت مادرش در زندان


 هنگامه شهیدی، روزنامه نگار زندانی در ایران
هنگامه شهیدی، روزنامه نگار زندانی در ایران

دختر هنگامه شهیدی روزنامه نگار زندانی در ایران از وضعیت مادرش در زندان اظهار نگرانی کرد.

پارمیس طاهریان، دختر هنگامه شهیدی روزنامه نگار زندانی در ایران در صفحه توئیتر خود از ملاقات با مادرش بعد از ۱۸۰ روز بازداشت انفرادی خبر داد.

او در توئیتر نوشت: «با گذشت ۱۸۰ روز از بازداشت انفرادی هنگامه شهیدی ‌و با پیگیری‌های آقای همدانی (وکیل) توانستیم نیم ساعت با مادرم ملاقات کنیم.»

خانم طاهریان در ادامه از وضعیت سلامتی مادرش ابراز نگرانی کرده و نوشته است: «وضعیت روحی و جسمی مادرم واقعا حاد است و ما نگران سلامتی اش هستیم.»

گزارش‌ها حاکی از آن است که خانم شهیدی به بیماری قلبی مبتلا است.

هنگامه شهیدی، تیر ماه امسال به اتهام توهین به رئیس قوه قضاییه و بر اساس دستور وزارت اطلاعات و با حکم دادسرای فرهنگ و رسانه تحت تعقیب قضایی قرار گرفت و بازداشت شد. او پیش از بازداشت در پیام‌های توئیتری صادق لاریجانی را به فساد و بی کفایتی در دستگاه قضایی متهم کرده بود.

وی عضو حزب اصلاح‌طلب «اعتماد ملی» و مشاور پیشین مهدی کروبی است.

خانم شهیدی به تحمل ۱۲ سال و ۹ ماه زندان و ۲ سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب و فعالیت‌های مجازی و مطبوعاتی همچنین خروج از کشور محکوم شده است.

پیش از این، سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار گزارشی درباره وضعیت آزار و سرکوب روزنامه نگاران در سال ۲۰۱۸ میلادی به بازداشت خبرنگاران در ایران اشاره کرده بود.

در بخشی از گزارش اخیر این سازمان به بازداشت هنگامه شهیدی، پویان خوشحال، مسعود کاظمی، و شجاع حسین زاده، به دلیل انتشار مطالب انتقادی و همچنین به بازداشت گردانندگان پایگاه اطلاع رسانی «مجذوبان نور» که خبرهای دراویش گنابادی را پوشش می‌دهد، پرداخته شده است.

همچنین در آخرین قطعنامه تصویب شده در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به «وخیم‌تر شدن وضع حقوق‌ بشر در ایران» هشدار داده شده است . بر اساس این قطعنامه در یک سال گذشته سرکوب روزنامه‌نگاران، کاربران شبکه‌های اجتماعی و معترضان در ایران افزایش پیدا کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG