لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۷

ایران دوباره درخواست گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر را برای سفر به این کشور رد کرد


جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران می گوید جمهوری اسلامی درخواست او برای ورود به ایران را رد کرد.

جاوید رحمان حقوقدان بریتانیایی پاکستانی تبار و استاد دانشگاه برونل لندن به تازگی خبر داده درخواست او از سوی تهران رد شده است.

وی پیش از این، در بیانیه‌ای که جمعه ۱۹ مرداد منتشر شد اعلام کرد که همزمان با آغاز به کار خود، طی درخواستی کتبی از مقام های جمهوی اسلامی خواسته است که «برای به دست آوردن درک بهتر از وضعیت حقوق بشر در ایران»، بتواند به این کشور سفر کند.

آقای رحمان با اعلام خبر رد این درخواست خود، با تاکید بر وظیفه گزارشگران گفته است ایران به لحاظ تعهداتش به حقوق بشر کشور مهمی است و «همه کشورهایی که قوانین اسلامی را دنبال می‌کنند، هم‌زمان باید قوانین بین‌المللی را هم اجرا کنند.»

ایران در چهل سال اخیر دائماً به دلیل نقض گسترده حقوق بشر از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر مورد انتقاد قرارداشته است.

این درخواست جاوید رحمان در حالی صورت می گیرد که جمهوری اسلامی ایران به گزارشگران پیشین سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران مجوز سفر به این کشور نداده و عموما درخواست های همکاری آنان را رد کرده بود.

جاوید رحمان بیش از یک ماه پیش جانشین عاصمه جهانگیر شد که بهمن سال گذشته درگذشت.

آقای رحمان پس از انتخاب خود ابراز امیدواری کرده بود که فضای گفت و گو با مقام های جمهوری اسلامی باز شود.

گزارشگران ویژه سازمان ملل در سالهای اخیر همواره بر نقض شدید حقوق بشر در ایران تاکید کرده اند.

بر اساس این گزارش ها، آمار بالای اعدام، نقض آزادی بیان و سرکوب روزنامه نگاران و فعالان مدنی، نقض حقوق زندانیان عقیدتی و سیاسی، نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی و قومی و نقض حقوق زنان، از جمله موارد رایج نقض حقوق بشر در ایران است.

مقام های جمهوری اسلامی به تعیین گزارشگر ویژه حقوق بشر در مورد ایران به شدت انتقاد کرده و با گزارشگران ویژه سازمان ملل همکاری نمی کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG