لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۹

انتقاد از تعلل اصلاح طلبان در حمایت از زندانیان سیاسی، همزمان با وخامت سلامتی آرش صادقی


در حالیکه نگرانی‌ها از بازگشت آرش صادقی به زندان و توقف درمان بیماری سرطان او افزایش یافته است، یک فعال مدنی از بی‌توجهی سران اصلاح طلبان به وضعیت این زندانی و دیگر زندانیان سیاسی انتقاد کرد.

مجید دری، فعال دانشجویی و زندانی سیاسی سابق، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که بدنه اصلاح طلبان از فعالان مدنی زندانی حمایت کرده‌اند، اما اصلاح طلبانی که در راس گروه‌های سیاسی هستند یا مقامی دارند، حمایتی نکردند.

او با بیان اینکه تعلل حمایت سران اصلاح طلبان از جنبش دانشجویی، معلمان، کارگران و زندانیان سیاسی احتمالا به دلیل محدودیت‌های آنها بوده است گفت که اصلاح طلبان با این روش ضربه خورده و مانند اصولگرایان از جامعه طرد خواهند شد.

بی تفاوتی چهره‌های اصلاح طلب به وضعیت زندانیان سیاسی از جمله آرش صادقی در حالیست که این زندانی از نظر سلامتی در وضعیت وخیمی به سر می برد و همچنان از دریافت مراقبت‌های پزشکی کامل محروم است.

آرش صادقی از تابستان دو سال پیش در حال سپری کردن محکومیت ۱۹ سال زندان خود است، به تازگی به تومور استخوانی بدخیم مبتلا شده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است آرش صادقی هفته گذشته بدون تکمیل مراحل درمان از بیمارستان به زندان رجایی شهر کرج بازگردانده شده است.

برخی وبسایت‌های خبری گزارش دادند آرش صادقی که تحت جراحی نمونه برداری قرار گرفت، اما پیش از آنکه جراحی اصلی روی او انجام شود شنبه ۲۴ شهریور توسط ماموران به زندان بازگردانده شد.

سعید ماسوری، زندانی سیاسی و از همبندان آرش صادقی در نامه ای که تیرماه گذشته منتشر کرد، ضمن توصیف آسیب‌های فراوان خانواده آرش صادقی از رفتار دستگاه های امنیتی و قوه قضائیه، نوشت که آرش صادقی که در پی آسیب‌های ناشی از دوران بازجویی دچار شکستگی کتف و دست شده بود، به دلیل دسترسی نداشتن به مراقبت‌های پزشکی مبتلا به تومور بدخیم استخوانی در کتف و دست شد.

آرش صادقی از مدت‌ها پیش به دلیل درد در عضلات کتف و دست باید به بیمارستان منتقل می شد، اما مسئولان زندان گوهردشت چنین اجازه ای را به او نمی‌دادند.

سازمان عفو بین الملل و دیده‌بان حقوق بشر نیز چندی پیش خواستار اعزام فوری او به بیمارستان برای تشخیص تومور مشکوک به سرطان شده بودند.

آرش صادقی در دادگاه انقلاب به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی، توهین به رهبری، تشکیل گروه‌های غیرقانونی، تبلیغ علیه نظام به ۱۵ سال حبس محکوم شد. همچنین قاضی دادگاه حکم ۴ سال حبس تعلیقی او را اجرایی کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG