لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۷

ضرب و جرح دو فعال مدنی در زندان شهرری


آتنا دائمی و گلرخ ایرایی دو فعال حقوق بشر ایران
آتنا دائمی و گلرخ ایرایی دو فعال حقوق بشر ایران

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل نسبت به ضرب و جرح آتنا دائمی و گلرخ ابراهیمی ایرائی دو فعال مدنی زندانی در زندان شهر ری اعتراض کرده اند.

چهار گزارشگر ویژه در بیانیه ای که روز دوشنبه صادر کرده اند، می گویند تلاش کرده اند تا با مقامات جمهوری اسلامی ایران در این رابطه صحبت کنند اما نتیجه ای نداشته است.

این دو فعال مدنی از مدتی پیش زندانی هستند و در زندان با آنها بدرفتاری شده و به زندان های دیگر منتقل شده اند.

آتنا دائمی و گلرخ ایرایی از چهار بهمن با کتک از زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شدند. این دو ۱۰ روز پس از آن در اعتراض به انتقال خود دست به اعتصاب غذا زدند.

آتنا دائمی که به اتهام توزیع شبنامه ها در محکومیت مجازات اعدام به ۷ سال زندان محکوم شده، دوران محکومیت خود را می گذراند.

گلرخ ابراهیمی به اتهام نوشتن رمانی که چاپ و منتشر نشده و در آن مجازات سنگسار را محکوم کرده، به ۳ سال زندان محکوم شده است.

گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل در نامه روز دوشنبه خود خواسته اند این دو مدافع حقوق بشر و دیگر کسانی که بخاطر استفاده از حق آزادی بیان و تجمع مسالمت آمیز خود زندانی اند، فوری آزاد شوند.

این چهار گزارشگر ویژه سازمان ملل می گویند عملکرد ایران در این زمینه، جوی ضد آزادی بیان ایجاد می کند و این موارد کاملاً نشان می دهد که آزار و اذیت و ارعاب فعالان مدافع حقوق بشر، سیاست آن کشور است.

آنها خواستار تحقیق فوری در مورد آتنا دائمی و گلرخ ابراهیمی ایرائی شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG