لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۰

شورای نگهبان مصوبه اجازه به اقلیت‌های مذهبی برای نامزدی شورای شهر را رد کرد


شورای نگهبان مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر قانونی بودن عضویت نماینده اقلیت‌های مذهبی در شوراهای شهر و روستا را رد کرد.

خبرگزاری ایلنا روز دوشنبه ۲۷ آذر تصویر نامه شورای نگهبان به رئیس مجلس را منتشر کرد که طی آن اعلام می‌کند اعضای شورای نگهبان مصوبه مجلس را مغایر با شرع و قانون اساسی دانسته‌اند.

حدود یک هفته پیش، نمایندگان مجلس ایران تصویب کردند که اقلیت‌های دینی می‌توانند نامزد انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستای محل اقامت خود شوند.

این تصویب این طرح در مجلس پس از آن صورت گرفت که دیوان عدالت اداری در پی یک شکایت و به استناد مخالفت اعضای شورای نگهبان، عضویت «سپنتا نیکنام» عضو زرتشتی شورای شهر یزد را تعلیق کرد.

آقای نیکنام در پی انتخابات شوراهای شهر و روستا در اردیبهشت امسال به عضویت شورای شهر در آمد.

چند هفته پیش از برگزاری انتخابات، احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان خواستار رد صلاحیت نامزدهای اقلیت‌های مذهبی در شوراهای شهرهایی شده بود که اکثریت جمعیت آنان را مسلمانان تشکیل می‌دهند.

بررسی صلاحیت نامزدهای شوراها به عهده هیات‌های نظارت است که از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تشکیل شده است.

اعضای این هیات‌ها با این خواسته احمد جنتی مخالفت کردند و بدین ترتیب آقای نیکنام با حضور در انتخابات به عضویت شورای شهر یزد در آمد. با این حال، مخالفت چند عضو روحانی شورای نگهبان با این موضوع ادامه یافت و دیوان عدالت اداری عضویت آقای نیکنام را به حالت تعلیق درآورد.

نمایندگان مجلس با این استدلال که قانون انتخابات شوراها پیشتر به تصویب شورای نگهبان رسیده بوده و این شورا نمی‌تواند قانونی که پیشتر تصویب شده را تغییر دهد، طرحی را تصویب کردند که نامزد شدن اقلیت‌های دینی در شهرهای محل اقامت آنها را مجاز اعلام کرد.

حال با مخالف شورای نگهبان این مصوبه برای اصلاح به مجلس باز می گردد و اگر مجلس بر موضع خود پافشاری کند، مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد آن تصمیم گیری خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG