لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۵

اعتراض رئیس شورای شهر یزد به حکم تعلیق عضو زرتشتی شورا: اجرا نمی‌کنم


دیوان اداری چون آقای سپنتا نیکنام زرتشتی است، او را از عضویت شورای شهر تعلیق کرده است.
دیوان اداری چون آقای سپنتا نیکنام زرتشتی است، او را از عضویت شورای شهر تعلیق کرده است.

رئیس شورای شهر یزد در واکنش به صدور حکم تعلیق عضو زرتشتی شورای این شهر، می گوید این حکم را اجرا نمی کند.

غلامعلی سفید گفته است مجری تعلیق سپنتا نیکنام نخواهد بود.

در ویدئویی که از او در جلسه شورای شهر یزد در فضای مجازی منتشر شده، او می گوید: حکم تعلیق سپنتا نیکنام را اجرا نمی‌کنم. اگر حکم قطعی شود، شخص دیگریرئیس شود و اجرایش کند.

سپنتا نیکنام، عضو زرتشتی شورای شهر یزد است که در سال ۱۳۹۲ به شورا راه یافت. او در سال ۹۶ نیز با ۲۲ هزار رای نفر هفتم در انتخابات شد و به شورا راه یافت اما با شکایت علی اصغر باقری نامزد اصولگرا روبرو شد که به مسئله ای دینی تاکید داشت که مورد تایید احمد جنتی عضو شورای شهر بود و براساس آن عضو غیر مسلمان نمی تواند عضو شورای شهری شود که اکثریت مسلمان دارد.

هفته پیش دیوان اداری ایران حکم تعلیق «سپنتا نیکنام» عضو زرتشتی شورای شهر یزد را تایید کرد.

تعلیق عضو زرتشتی شورای شهر یزد پس از آن صورت گرفت که شورای نگهبان عضویت اعضای غیرمسلمان در مناطقی که اکثریت با شهروندان مسلمان است را ممنوع اعلام کرد.

احمد جنتی در جریان انتخابات شوراهای شهر و روستا در نامه ای به هیات نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا، از این هیات خواست که در مناطقی که اکثریت مسلمان دارد، افراد غیر مسلمان رد صلاحیت شوند چون «صلاحیت نامزدی ندارند.» استدلال او بر اساس فتوایی از آیت الله خمینی عنوان شد.

با این حال، هیات نظارت بر انتخابات شوراها که از نمایندگان مجلس تشکیل شده بود، صلاحیت نامزد زرتشتی شورای شهر یزد را رد نکرد و آقای نیکنام به عضویت شورای شهر درآمد.

حال گفته می شود که این عضو شورای شهر یزد با رای دیوان عدالت اداری و با حکم فرماندار یزد از سمت خود معلق شده است.

حکومت جمهوری اسلامی ایران از سوی نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر و نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد متهم نقض حقوق پیروان اقلیت های مذهبی است.

در سالهای گذشته مقام های جمهوری اسلامی ایران با رد این اتهام مدعی بودند که اقلیت های دینی در ایران آزادند و در مجلس براساس قانون اساسی نماینده دارند. اما اینک یک عضو شورای شهر به خاطر مذهبش معلق شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG