لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۱

اعتراض ایران به گزارش حقوق بشری اسما جهانگیر: «سیاه نمایی است»


سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گزارش گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران را «سیاسی و غیرمنصفانه» دانست و گفت که ایران آن را به رسمیت نمی‌شناسد.

بهرام قاسمی٬ سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز پنج‌شنبه ۱۹ اسفند اولین گزارش اسما جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران به اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو را زیر سوال برد و مدعی شد که درباره وضعیت حقوق بشر در ایران «سیاه نمایی» کرده است.

به گفته آقای قاسمی٬ این گزارش با استفاده از «اطلاعات نادرست و پیش داوری‌های ناصواب و با اتکا بر منابع غیرمعتبر» تهیه شده و از حمایت کشورهایی برخوردار است که خود «کارنامه سیاه و غیرانسانی حقوق بشری» دارند.

این مقام دولتی بار دیگر تاکید کرده که ایران تعیین «گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر در ایران» را «بی‌معنا» می‌داند اما برای «تصحیح رویکرد گزارشگر» تلاش خواهد کرد تا با گزارشگر جدید «تعامل سازنده» داشته باشد.

اسما جهانگیر از آبان ماه امسال جایگزین احمد شهید در سمت گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران شده است.

آقای شهید، فعال حقوق بشر اهل مالدیو از سال ۲۰۱۰ میلادی به عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران انتخاب شد اما هرگز مجوز سفر به ایران و گفت‌وگو با مقامات ایرانی را به دست نیاورد.

مقامات ایران بارها با ادبیاتی تند به آقای شهید تاخته و گزارش‌های او را «مغرضانه» و «سیاسی» نامیدند.

خانم جهانگیر نیز که یک فعال شناخته شده حقوق بشر پاکستانی است در چند ماه گذشته با واکنش منفی مقامات ایران مواجه بوده است.

او در نخستین گزارش خود از این که «هیچ پیشرفت چشمگیری» در وضع حقوق بشر در ایران حاصل نشده ابراز تاسف کرده است.

اسما جهانگیر همچنین از فقدان دستگاه قضایی مستقل، آزادی بیان و تداوم بازداشت‌های خودسرانه ابراز نگرانی جدی کرده است.

XS
SM
MD
LG