لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۷

گزارش: ایرانیان مقیم خارج از صحبت با سازمان ملل درباره نقض حقوق بشر در ایران می ترسند


اسما جهانگیر
اسما جهانگیر

واشنگتن (بخش فارسی صدای آمریکا) – اسما جهانگیر گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران می گوید شهروندان این کشور که در خارج از آن زندگی می کنند، از گفت و گو با سازمان ملل متحد درباره موارد نقض حقوق بشر در ایران می هراسند و نگران اعضای خانواده خود در ایران هستند.

این گزارش جدید می گوید: «گروه بزرگی از ایرانیان در داخل و خارج از کشور با گزارشگر ویژه تماس گرفتند. او از سطح هراس در میان افرادی که تماس گرفتند به شدت تحت تاثیر قرار گرفته است. آنهایی که مقیم خارج از ایران هستند عمدتا از اعمال انتقامجویانه علیه اعضای خانواده خود در ایران از سوی حاکمیت هراس دارند.»

نسخه گزارش ۴۰ صفحه ای خانم جهانگیر از سوی دفتر مطبوعاتی شورای حقوق بشر ملل متحد، پیشاپیش حضور او در سی و چهارمین نشست شورای حقوق بشر این سازمان منتشر شده است که قرار است هفته آینده در ژنو برگزار شود.

در این گزارش وضع حقوق بشر در ایران از ژوئن تا دسامبر ۲۰۱۶ بررسی شده است.

گزارشگر ویژه می گوید «متاسف است از این که بررسی اطلاعات دریافتی حاکی از هیچ پیشرفت چشمگیری در وضع حقوق بشر در ایران نیست.»

این سند می گوید: «خانم جهانگیر می گوید که وضع در جاهایی چون قوه قضائیه و وکلای مستقل، آزادی بیان و بازداشت های خودسرانه همچنان مایه نگرانی جدی است. برخی تمهیدات در راه است اما اجرای آنها و موثر بودنشان همچنان جای سوال دارد.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG