لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۸

خانواده منصور آروند: حکم او حبس ابد بود اما اعدامش کردند


خانواده منصور آروند: حکم او حبس ابد بود اما اعدامش کردند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:19 0:00

خانواده «منصور آروند»، فعال سیاسی کرد که بتازگی در ایران اعدام شد، می گویند که از سوی مقام های قضایی حکم او از اعدام به «حبس ابد» تغییر کرد اما سه هفته بعد از وقایع مهاباد، دستگاه قضایی ایران او را اعدام کرد.

سیروان آروند، برادر این زندانی اعدام شده، مقیم سوئد است و در گفت و گو با صدای آمریکا شرح داد که یک سال پیش در زندان به منصور آروند شفاهی ابلاغ شد که دیوانعالی کل ایران، حکم اعدام وی را به حبس ابد تقلیل داد.

روز یکشنبه برخی سایت های فعالان حقوق بشر ایران خبر دادند که منصور آروند اعدام شده است. آقای آروند سال ۹۰ در منزل اش در مهاباد دستگیر شد.

یک سال بعد از دستگیری، مصاحبه ای با منصور آروند در «پرس تی وی»، شبکه انگلیسی زبان جمهوری اسلامی ایران پخش شد که وی در این مصاحبه اعترافاتی علیه خود و ارتباط با احزاب کرد مخالف جمهوری اسلامی مطرح کرد.

سیروان آروند درباره این اعترافات به صدای آمریکا گفت «منصور یک سال تحت بازداشت اطلاعات بود و ما هیچ اطلاعی از او نداشتیم. بعد از این مصاحبه خانواده ما با او دیدار داشت و آثار شکنجه بر بدن او باقی بود. از جمله فک او شکسته بود و در حرف زدن مشکل داشت.»

وی افزود: «برای ما محرز است آنچه منصور در تلویزیون گفت ناشی از فشارهای ناشی از شکنجه بوده است و ارزش ندارد.»

مقام های قضایی ایران درباره اعدام آقای آروند سکوت کرده اند. اما برادر او می گوید، «زمانی که یک ماه پیش در پی مرگ مشکوک دختری، اعتراض هایی در مهاباد آغاز شد، ناگهان منصور آروند از زندان مهاباد برده شد تا یک ماه بعد خبر اعدام او را به ما دادند.»

این چندمین فعال کرد است که توسط حکومت ایران به اتهام ارتباط با گروه های مسلح و مخالف کرد، اعدام می شود.

XS
SM
MD
LG