لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۹

جشن تولد دختر نازنین زاغری در پارک مقابل سفارت ایران در لندن


برگزاری جشن تولد دختر نازنین زاغری، شهروند بریتانیایی ایرانی تباری که در ایران بازداشت است، در پارک مقابل سفارت ایران در لندن، توجه رسانه‌های بین المللی را به خود جلب کرد.

ریچارد رتکیف، همسر نازنین زاغری و پدر گابریلای دوساله با برگزاری جشن تولد دخترش ترتیبی داده بود که تصاویر آن مستقیما از طریق اسکایپ برای گابریلا که از زمان دستگیر شدن مادرش در ایران با خانواده خانم زاغری زندگی میکند، پخش شود.

اسکای نیوز، شبکه تلویزیونی در بریتانیا، از جمله رسانه‌هائی بود که جزئیات ابتکار دیپلماتیک این پدر نگران وضعیت فرزند و همسرش در ایران را برای میلیونها تماشگر پخش کرد.

این عکس را یکی از حاضران در مراسم جشن تولد گابریلا توییت کرده است:

نازنین زاغری، ۳۷ ساله، که برای دیدار با خانواده خود به ایران سفر کرده بود، ۱۵ فروردین هنگامی که قصد بازگشت به بریتانیا را داشت در فرودگاه امام خمینی به همراه دختر دو ساله خود توسط ماموران سپاه بازداشت شد. فرزند خانم زاغری بعدا به به خانواده او در ایران تحویل داده شده و گذرنامه او ضبط شد.

آقای رتکلیف پس از برگزاری این جشن تولد در مصاحبه‌ای با صدای آمریکا گفت که امیدوار است مقامات در ایران فشار ناشی از جدا ساختن یک کودک از مادرش را حس کنند و با همسرش که بدون طرح هیچگونه اتهامی بیش از دو ماه را در زندان گذرانده است، بجای این رفتار ظالمانه با عطوفت عمل کنند.

بازتاب جشن تولد دختر نازنین زاغری در پارک مقابل سفارت ایران در لندن

به گفته همسر نازنین، پس از سپری کردن چهل و پنج روز در سلول انفرادی به تازگی به خانم زاغری اجازه داده شده است با پدر و مادرش تماس برقرار کند.

آقای رتکلیف گفته است که هنوز رسما اتهامی علیه نازنین زاغری عنوان نشده و مقامات قضایی ایران نیز دلیل بازداشت و زندانی شدن او را اعلام نکرده اند. خانم زاغری در بریتانیا برای بنیاد تحقیقاتی رویترز کار می‌کرد که بنیادی خیریه است و در ایران فعالیتی ندارد.

در بریتانیا طوماری با امضای بیش از ۷۵۰ هزار نفر به دفتر نخست وزیری تسلیم شده است که از نخست وزیر می‌خواهد برای حل و فصل این مخمصه وارد عمل شود. نماینده حوزه انتخابیه خانواده راتکلیف در پارلمان بریتانیا نیز خواستار پاسخ گویی نخست‌وزیر و وزیر خارجه شده است.

وزارت خارجه بریتانیا می‌گوید با ایران در تماس است و اطلاعاتی که فعلا می‌تواند ارائه دهد محدود است.

جمهوری اسلامی تابعیت دوگانه را قبول ندارد و شهروندان دوتابعیتی را صرفا تابع قوانین خود می‌داند.

XS
SM
MD
LG