لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۴

همسر نازنین زاغری: او وکیل ندارد و ۳۷ روز است از او خبری نداریم


نازنین زاغری به همراه همسر و فرزندش.
نازنین زاغری به همراه همسر و فرزندش.

همسر نازنین زاغری، شهروند ایرانی بریتانیایی که در ایران بازداشت شده است، می گوید ۳۷ روز است که وی در سلول انفرادی نگه داشته شده و اجازه داشتن وکیل هم ندارد.

ریچارد رتکلیف روز سه شنبه ۲۱ اردیبهشت به صدای آمریکا گفت نازنین زاغری در ایران زندانی است، و سفارت بریتانیا تاکنون اجازه نیافته است که با او تماس داشته باشد.

نازنین زاغری رتکلیف، روز ۱۵ فروردین ماه سال جاری در هنگام ترک ایران، توسط نیروهای امنیتی وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بازداشت شد.

این شهروند ۳۷ ساله بریتانیایی ایرانی تبار در حالی بازداشت شد که دختر دو ساله او با وی همراه بود، که اکنون به پدر و مادر خانم زاغری سپرده شده است. یک مقام امنیتی درباره اتهام احتمالی نازنین زاغری، تنها گفته اتهام او " تهدید علیه امنیت ملی" است.

به گزارش روزنامه گاردین او به زندانی نامعلوم در استان کرمان منتقل شده و در سلول انفرادی است. خانواده نازنین زاغری مطلع شده اند که برای اقرار به اتهامات نامشخص تحت فشار قرار گرفته است.

نازنین زاغری به عنوان مدیر پروژه برای "بنیاد تامسون رویترز" کار می‌کرد که به توسعه رسانه ای در سراسر جهان کمک می‌کند.

همسر نازنین زاغری: او وکیل ندارد و ۳۷روز است خبری نداریم

به گزارش گاردین، ریچارد رتکلیف که به او توصیه شده به ایران سفر نکند، می گوید از زمان بازداشت همسرش در ایران نتوانسته دخترش را ببیند و یا با همسرش صحبت کند.

ریچارد رتکلیف در طوماری آنلاین خطاب به دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا خواستار کمک او به بازگرداندن همسر و فرزند ۲۲ ماهه اش به بریتانیا شده است.

جمهوری اسلامی ایران سابقه طولانی در بازداشت شهروندان ایرانی دارای تابعیت دوگانه به ویژه شهروندان ایرانی آمریکایی دارد.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه هایی به شهروندان آمریکایی ایرانی تبار هشدار داده که از سفر به ایران خودداری کنند.

دولت حسن روحانی از ابتدای کارش ایرانیان مقیم کشورهای خارجی را به سفر به ایران ترغیب کرده است.

XS
SM
MD
LG