لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۱

درخواست مادران دو دختر زندانی در ایران: هنرمندان و روزنامه نگاران صدای زندانیان باشند


صبا کردافشاری(چپ) و یاسمن آریانی از بازداشت شدگان مردادماه در ایران
صبا کردافشاری(چپ) و یاسمن آریانی از بازداشت شدگان مردادماه در ایران

مادران دختران بازداشت شده در مردادماه با انتشار فایل‌های صوتی جداگانه از هنرمندان و روزنامه‌نگاران داخل کشور خواستند تا صدای مردم معترض و زندانیان در ایران باشند.

مادران یاسمن آریانی و صبا کردافشاری با انتشار فایل صوتی جداگانه به اظهارنظر اخیر ترانه علیدوستی، بازیگر زن ایرانی در رابطه با حضور شاپرک شجری زاده یکی از دختران انقلاب در پارلمان کانادا انتقاد کردند و از هنرمندان و روزنامه نگاران خواستند تا از کارگران،‌ زنان، کشاورزان و معلمان زندانی در ایران حمایت و وضعیت وخیم زندان‌های جمهوری اسلامی را اطلاع رسانی کنند.

مادر یاسمن آریایی در این فایل صوتی گفت اینجا که من ایستادم پارلمان کانادا نیست اینجا مرکز کشور ایران است. من اینجا ایستادم تا یک سوال را بپرسم این که «ویدا موحد» کجاست و چه سرنوشتی برایش رقم خورده است. من اینجا هستم تا از مردان و زنان چهارشنبه های سفید حمایت کنم کسانی که اکنون در زندان‌ها به سر می برند.

حرف‌های اخیر مادر یاسمن آریانی یکی زندانیان بازداشت‌شده در مردادماه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:42 0:00

اعتراضات علنی زنان مخالف «حجاب اجباری» در ایران از سال گذشته آغاز شد. اعتراضاتی که در ششم دی‌ماه سال ۹۶ با بالا رفتن «ویدا موحد» از جعبه برق خیابان انقلاب و به چوب بستن شال سفیدش رقم خورد و زنان دیگر را نیز در شهرهای مختلف ایران برای نشان دادن اعتراضی مدنی به خیابان‌ها کشاند.

شاپرک شجری‌زاده یکی از دختران خیابان انقلاب بود که بعد از برخورد قضایی، اکنون در خارج از ایران به سر می‌برد. او چندی پیش در یک کنفرانس مطبوعاتی در پارلمان کانادا خواستار تحریم برخی چهر‌ه‌های جمهوری اسلامی به عنوان ناقضان حقوق بشر شد.

اقدام خانم شجری زاده ابتدا به عنوان «تحریم ایران» اطلاع رسانی شد و واکنش های بسیاری از جمله «ترانه علیدوستی» بازیگر ایرانی را به همراه داشت.

خانم علیدوستی در یک توئیت با اشاره به ویدا موحد که برای اولین بار حرکت دختران خیابان انقلاب را آغاز کرد، از حضور شاپرک شجری‌زاده در پارلمان کانادا انتقاد کرد.

اما مادران دختران بازداشت شده در مردادماه، به توئیت این هنرمند واکنش نشان دادند. مادر یاسمن آریانی گفت: «خانم علیدوستی آیا حاضر هستید اینجا در کنار من بایستید و بپرسید ویدا موحد کجاست؟» او از خانم علیدوستی پرسیده آیا حاضر است در مورد حجاب اجباری قدمی بردارد؟

مادر صبا کردافشاری نیز در یک فایل صوتی که منتشر کرده است با اشاره به محکومیت یکساله دخترش از سوی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی و وضعیت وخیم زندان‌ها به خصوص زندان قرچک ورامین و فشافویه خطاب به ترانه علیدوستی گفت که «شما و دیگر هنرمندان و خبرنگاران که می‌توانید در سرزمین خودتان صدای مردم باشید آیا برای یکبار شده است چنین زحمتی را به خود داده‌اید و به زندان ها سر زده‌اید.»

حرف‌های اخیر مادر صبا کردافشاری یکی زندانیان بازداشت‌شده در مردادماه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:33 0:00

او افزود: من از شما و کسانی که می توانند صدای فرزندان این مملکت باشند خواهش می‌کنم نگذارید زندانیان به خاطر آن‌که صدایشان به گوش مسئولین برسد دست به اعتصاب غذا بزنند و جان خود را از دست بدهند.

به نظر می رسد اشاره مادر صبا کردافشاری به «وحید صیادی نصیری» زندانی سیاسی است که اخیرا به دلیل اعتصاب غذا در زندان جان باخت.

مادران یاسمن آریانی و صبا کردافشاری از روزنامه نگاران داخل ایران نیز انتقاد کرده‌اند که شرایط وخیم زندانیان را در داخل ایران اطلاع رسانی نمی کنند.

پیش از این نیز این دو مادر با انتشار ویدئوهایی از وضعیت بازداشت دخترانشان انتقاد کرده بودند.

قوه‌ قضاییه برای زنان بازداشت شده در اعتراضات مردادماه حکم‌هایی از ۶ ماه تا یک سال زندان صادر کرد. صبا کردافشاری به یکسال و یاسمن آریانی به شش ماه حبس محکوم شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG