لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۰

بازداشت یک دانشجوی دیگر در ایران؛ سرکوب فعالان دانشجویی ادامه دارد


فروزان یزدانی‌پور، دانشجوی دانشگاه تهران
فروزان یزدانی‌پور، دانشجوی دانشگاه تهران

طی روزهای گذشته فروزان یزدانی‌پور، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مطالعات فرهنگی و رسانه دانشگاه تهران، از سوی مامواران امنیتی بازداشت شد.

کانال تلگرامی شوراهای صنفی دانشجویان کشور روز چهارشنبه ۷ اسفند در گزارشی اعلام کرد که این دانشجوی دانشگاه تهران روز شنبه ۳ اسفند توسط نیروهای امنیتی در منزل خود در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

بر اساس این گزارش، نیروهای امنیتی در زمان بازداشت منزل فروزان یزدانی‌پور را مورد تفتیش قرار داده و تعدادی از لوازم شخصی او را نیز ضبط و با خود برده‌اند.

شوراهای صنفی دانشجویان کشور در این گزارش اعلام کرده است که با گذشت چهار روز از زمان بازداشت، هنوز اطلاعاتی از نهاد بازداشت کننده، دلایل بازداشت، اتهام و یا محل نگهداری این فعال دانشجویی در دست نیست.

در چند روز گذشته اخبار متعددی از بازداشت فعالان دانشجویی در شبکه‌های اجتماعی در حال انتشار است.

روز گذشته صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرد ضیاءالدین نبوی، دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه‌شناسی دانشگاه علامه طباطبائی و عضو سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

روز دوشنبه ۵ اسفند ماه نیز دو فعال دانشجویی دیگر به نام‌های، امیرحسین علی بخشی، دانشجوی دانشگاه تهران، و علی حقیقت‌جوان، دانشجوی دانشگاه علم و صنعت، روز یکشنبه ۴ اسفند توسط نیرو‌های امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند و بر اساس اطلاعات موجود تا این لحظه از دلایل بازداشت، اتهامات، و محل نگهداری آنها اطلاعاتی در دست نیست.

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده، جمهوری اسلامی را به نقض آزادی بیان و سرکوب فعالان مدنی متهم کرده و خواستار آزادی روزنامه‌نگارانی شده‌اند که صرفا به دلیل انجام وظیفه و شغل خود زندانی شده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا نیز می‌گوید که رژیم ایران در دو سال اخیر هزاران معترض، فعال مدنی، نمایندگان کارگران و سایر اصناف را بازداشت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG