لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۹

ادامه سرکوب فعالان دانشجویی؛ ضیاء‌الدین نبوی دوباره بازداشت شد


ضیاءالدین نبوی،دانشجو ستاره دار
ضیاءالدین نبوی،دانشجو ستاره دار

ضیاءالدین نبوی، دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه‌شناسی دانشگاه علامه طباطبائی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، این عضو سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل روز سه‌شنبه ۶ اسفند توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود واقع در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

بنا بر گزارش‌های منتشر شده، هنوز از دلایل بازداشت و یا اتهامات این فعال دانشجویی اطلاعاتی در دست نیست.

این اولین بار نیست که این دانشجوی ستاره دار بازداشت می‌شود. وی تنها چند ماه پس از آن که در بهمن ماه سال ۹۶ پس از سپری کردن دوران محکومیت ۸ سال و هفت ماه خود به اتهام «محاربه از طریق ارتباط موثر با سازمان مجاهدین خلق» از زندان سمنان آزاد شده بود، بار دیگر مرداد ماه سال گذشته به مدت یک روز بازداشت و سپس به قید تعهد آزاد شده بود.

روز گذشته نیز صدای آمریکا در گزارش اعلام کرد که دو فعال دانشجویی دیگر به نام‌های، امیرحسین علی بخشی، دانشجوی دانشگاه تهران، و علی حقیقت‌جوان، دانشجوی دانشگاه علم و صنعت، روز یکشنبه ۴ اسفند از سوی نیرو‌های امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند و بر اساس اطلاعات موجود تا این لحظه از دلایل بازداشت، اتهامات و محل نگهداری آنها اطلاعاتی در دست نیست.

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده، جمهوری اسلامی را به نقض آزادی بیان و سرکوب فعالان مدنی متهم کرده و خواستار آزادی روزنامه‌نگارانی شده‌اند که صرفا به دلیل انجام وظیفه و شغل خود زندانی شده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا نیز می‌گوید که رژیم ایران در دو سال اخیر هزاران معترض، فعال مدنی، نمایندگان کارگران و سایر اصناف را بازداشت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG