لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۹

ممانعت از برگزاری مراسم تولد ستار بهشتی؛ خواهر او بعد از یک روز آزاد شد


گوهر عشقی و سحر بهشتی، مادر و خواهر ستار بهشتی
گوهر عشقی و سحر بهشتی، مادر و خواهر ستار بهشتی

این خبر به روز رسانی شد - یک روز بعد از بازداشت خواهر ستار بهشتی، مقام های قضایی از آزادی او خبر دادند. روز شنبه دادستان رباط کریم گفت: سحر بهشتی (خواهر ستار بهشتی) فعلا با تخفیف قرار آزاد شد.

روز جمعه، برخی منابع حقوق بشری گزارش دادند که ماموران امنیتی ضمن ممانعت از برگزاری مراسم تولد ستار بهشتی، خواهر و همسر خواهرش را بازداشت کردند.

بنا بر این گزارش‌ها، خانواده ستار بهشتی درنظر داشتند تا روز جمعه پنجم شهریور ماه مراسمی را به مناسبت روز تولد این وبلاگ‌نویس برگزار کنند اما نیروهای امنیتی با "بستن کوچه" منتهی به خانه، سه نفر را هم بازداشت کردند.

تا پایان روز جمعه به وقت ایران، به جز سحر بهشتی، خواهر ستار، دو بازداشت شدند اما از همه حاضران فیلمبرداری شده و از برخی از آنها نیز کارت شناسایی و یا کارت ماشین دریافت شده است.

در شبکه‌های اجتماعی روایت شده بود که سحر بهشتی و همسرش مصطفی اسلامی در هنگام بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.

ستار بهشتی در سال ۱۳۹۱ به دلیل انتشار مطالب انتقادی از حکومت ایران در وبلاگ خود توسط پلیس امنیت سایبری بازداشت شد و براثر آسیب‌های ناشی از شکنجه در طول بازداشت، جان خود را از دست داد.

با پیگیری‌های گوهر عشقی، مادر آقای بهشتی پرونده‌ی قضایی برای مرگ وبلاگ‌نویس جوان تشکیل شد و دادگاه در نهایت ضمن "شبه‌عمد" تشخیص دادن قتل، یک مامور نیروی انتظامی را به سه سال حبس محکوم کرد.

در سال‌های گذشته گوهر عشقی همواره تلاش داشته تا مانع فراموش شدن موضوع قتل پسرش در هنگام بازداشت شود. او در تهران با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز دیدار کرد.

XS
SM
MD
LG