لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۱

دختر ترسناک اینستاگرامی توسط قوه قضائیه ایران بازداشت شد؛ او در فضای مجازی خود را «سحر تبر» معرفی می‌کرد


گزارش‌ها حاکی است دختری که به واسطه انتشار عکس‌هایی با چهره ترسناک در اینستاگرام معروف شده بود، با دستور دادسرای ارشاد تهران بازداشت شد.

فاطمه. خ معروف به «سحر تبر» که در سال‌های اخیر یکی از چهره‌های سرشناس در اینستاگرام محسوب می‌شود، به اتهام آنچه «ترویج خشونت، تحصیل مال از طریق نامشروع، توهین به مقدسات، توهین به حجاب اسلامی، گسترش اباحه گری و تشویق جوانان به فساد» عنوان شده است، با دستور دادسرای ارشاد تهران بازداشت شد.

سحر تبر در صفحه شخصی خود در اینستاگرام عکس‌هایی از خود منتشر می کرد که چهره او را متفاوت و ترسناک نشان می داد. برخی‌‌ها چهره او را نتیجه جراحی‌های متعدد زیبایی می‌دانند و برخی دیگر نیز می گویند که او چهره‌ گریم شده خود را به اشتراک می گذارد.

اما پیشتر «سحر تبر» از سوی رسانه های بین المللی از جمله «دیلی میل» نیز مورد توجه قرار گرفته بود. نیویورک پست هم در توصیف این دختر جوان نوشته بود که او با جراحی های متعدد و با کمک فتوشاپ سعی دارد چهره خود را به آنجلینا جولی ستاره هالیوود شبیه کند اما بیشتر به یک «زامبی» شبیه شده بود.

بازداشت سحر تبر همچنین واکنش های بسیاری را در شبکه های اجتماعی به همراه داشته است.

لیلی نیکونظر فعال حقوق زنان درباره بازداشت این زن جوان تنها به خاطر «عمل‌های جراحی زیاد و غیرمعمول و گریم‌های زشت وحشتناک»، نوشت که «شما اگر بردارید خودتان را شبیه هیولا کنید هم به این نظام سیاسی بدهکارید و باید جواب پس بدهید.»

یک روزنامه نگار نیز نوشت که «هیچ استدلال قانع کننده‌ای» برای بازداشت او وجود نداشته است.

این چهره ۲۲ ساله اینستاگرامی در حالی بازداشت شده که پیشتر نیز پلیس فتای نیروی انتظامی، از رصد و شناسایی «صفحه‌های پرطرفدار و شاخ‌های اینستاگرام» در حوزه‌های مختلف خبر داده بود.

طی سالهای اخیر سپاه پاسداران به بخش‌های انتظامی و امنیتی که شبکه‌های مجازی را زیر نظر می‌گیرند اضافه شده و با برخی کاربران که از نظر آنها به ترویج بی حجابی و فرهنگ غربی دست می‌زنند، برخورد می‌کنند.

پیشتر دخترانی که تصاویر رقص خود را در اینستاگرام منتشر می کردند نیز توسط پلیس احضار شدند. پخش اعتراف های اجباری آنان از تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی واکنش انتقادی بسیاری را برانگیخت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG