لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۴

دولت افغانستان از ایران خواست اجساد مهاجران افغان کشته شده در اعتراضات اخیر را به خانواده‌‌هایشان تحویل دهد


تصاویر مربوط به اعتراضات شیراز، چهار راه زند
تصاویر مربوط به اعتراضات شیراز، چهار راه زند

سه خانواده افغان مقیم ایران، با مراجعه به سفارت افغانستان در تهران اعلام کرده‌اند که اعضای خانواده‌شان در جریان اعتراضات اخیر در ایران کشته شده‌اند.

بخش دری صدای آمریکا روز دوشنبه ۱۱ آذر گزارش داد وزارت خارجه افغانستان از دولت ایران خواسته تا توضیح دهند که چه تعداد از شهروندان افغان در اعتراضات اخیر ایران کشته، زخمی، و بازداشت شده‌اند.

به گفته گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان، دولت ایران در پاسخ به مقامات این کشور اعلام کرده است که مقامات ایران به دنبال تایید هویت افرادی هستند که در اعتراضات کشته، زخمی و بازداشت شده‌اند و به محض تکمیل اطلاعات آمار به دست آمده را به سفارت افغانستان در تهران اطلاع خواهند داد.

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان می‌گوید خانواده‌های افغانستانی که به سفارت این کشور در تهران مراجعه کرده‌اند از سفارت افغانستان خواسته‌اند که اجساد این افراد را از دولت ایران تحویل بگیرند.

به گفته آقای هیواد سفارت افغانستان برای تحویل پیکر کشته‌شدگان با دولت ایران تماس برقرار کرده، اما تا این لحظه دولت ایران به صورت رسمی در این رابطه اظهار نظری نکرده و سفارت ایران در کابل نیز واکنشی نشان نداده است.

عبدالباسط انصاری، سخنگوی وزارت امور مهاجرین و عودت‌‌کنندگان افغانستان، با اشاره به این که باور ندارد شهروندان افغان مقیم ایران در اعتراض‌های اخیر مشارکتی داشته باشند، به بخش دری صدای آمریکا گفت براساس گزارش‌های موجود ۹ شهروند افغان در جریان اعتراضات اخیر در ایران کشته شده‌اند.

روزنامه نیویورک‌تایمز روز یکشنبه ۱۰ آذر ماه در گزارشی اعتراضات اخیر ایران را «بدترین ناآرامی‌» در ایران طی ۴۰ سال گذشته توصیف کرده که با سرکوب گسترده حکومتی روبرو شده و دست کم ۱۸۰ نفر در این اعتراضات کشته شدند.

در پی افزایش ناگهانی قیمت بنزین، ایران شاهد اعتراضات گسترده مردم علیه جمهوری اسلامی بود. یک روز بعد از آغاز اعتراضات، جمهوری اسلامی شنبه شب ۲۵ آبان اینترنت را تقریبا به طور کامل قطع کرد و مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به این اقدام رژیم ایران گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!»

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده نیز در نخستین واکنش به اعتراضات گسترده در ایران، روز شنبه ۲۵ آبان، خطاب به مردم ایران نوشت ایالات متحده در کنار شما است.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز پنجشنبه ۳۰ آبان در نخستین موضع‌گیری علنی درباره اعتراضات مردم ایران گفت: ایران آن قدر بی‌ثبات شده است که رژیم تمام سیستم اینترنت را قطع کرد تا مردم خوب ایران نتوانند درباره خشونت شدیدی که در داخل آن کشور جریان دارد، صحبت کنند.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه‌های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG