لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۹

به گزارش عفو بین‌الملل اجساد برخی از قربانیان به خانواده‌های آنها تحویل داده نشده است


تصویری از تیراندازی نیروهای امنیتی از بالای دادگستری جوانرود به سوی مردم معترض
تصویری از تیراندازی نیروهای امنیتی از بالای دادگستری جوانرود به سوی مردم معترض

عفو بین الملل در آخرین گزارش خود می‌گوید که تعداد زیادی از اجساد قربانیان هنوز به خانواده‌های آنها تحویل داده نشده و در برخی موارد نیروهای امنیتی اجساد قربانیان را به مکان‌های نامعلومی منتقل کرده‌اند.

سازمان عفو بین الملل با انتشار متنی در کانال تلگرامی خود ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های جان‌باختگان اعتراضات اخیر ایران، از این خانواده‌ها، فعالین، روزنامه‌نگاران و کلیه شهروندانی که اطلاعاتی در زمینه کشتار، بازداشت یا شکنجه معترضین دارند درخواست کرد اگر اطلاعات، اسناد، ویدیو‌ها و تصاویری مربوط به اعتراضات اخیر و قربانیان در اختیار دارند برای این سازمان ارسال کنند.

این سازمان حقوق بشری در نظر دارد این اطلاعات را به منظور پاسخگو نگاه داشتن مقامات ایرانی جمع‌آوری کند.

روز دوشنبه ۴ آذر ماه عفو بین الملل با انتشار گزارشی اعلام کرد که بر اساس اطلاعاتی که از داخل ایران به دست آورده، تعداد کشته‌های اعتراضات اخیر ایران به ۱۴۳ نفر رسیده است که تقریبا تمام این افراد با شلیک سلاح گرم کشته شده‌اند و در این بین یک نفر نیز با شلیک گاز اشک آور و فرد دیگری بر اثر ضرب و جرح جان خود را از دست داده است.

به گزارش این سازمان تعداد کشته شدگان در استان البرز ۹ نفر، استان آذربایجان شرقی ۱ نفر، استان اصفهان ۷ نفر، استان فارس ۱۵ نفر، استان کرمان ۱ نفر، استان کرمانشاه ۳۴ نفر، خوزستان ۴۰ نفر، کردستان ۱۲ نفر، تهران ۲۰ و در استان آذربایجان غربی ۴ نفر اعلام شده است.

این اطلاعات در حالی منتشر می‌شود که این نهاد مدافع حقوق بشر معتقد است تعداد کشته‌های اعتراضات اخیر که از تاریخ ۲۴ آبان در پی گران شدن قیمت بنزین در شهرهای مختلف ایران صورت گرفته است بسیار بیشتر از این تعداد است و به تحقیقات خود در این باره ادامه می‌دهد.

در این گزارش با اشاره به برخورد نیروهای امنیتی و مقامات با اجساد قربانیان اعتراضات اخیر آمده است که در مواردی مقامات زمانی که اجساد برخی از این قربانیان را به خانواده آنها تحویل داده‌اند از خانواده‌ها به دلایل مختلف از جمله «پول گلوله‌ای را که عزیزانشان با آن کشته شده‌اند» و «غرامت برای املاک تخریب شده در اعتراضات» درخواست پرداخت مبالغی کرده‌اند.

سازمان عفو بین الملل همچنین می‌گوید در برخی از گزارش‌های رسیده به این نهاد حقوق بشری مقامات روند درمان مجروحان را با آنکه نیاز به مراقبت‌ها پزشکی داشته‌اند در بیمارستان‌ها متوقف و آنها را به بازداشتگاه‌ها منتقل کرده‌اند.

پیش از این رها بحرینی، پژوهشگر بخش ایران در سازمان «عفو بین‌الملل»، در گفتگو با صدای آمریکا گفته بود: عفو بین الملل از سازمان ملل و اتحادیه اروپا و کشورهای عضو این نهادها درخواست کرده که فورا و با جدیت به این تحولات عمیقا نگران کننده واکش نشان بدهند و از مقامات بخواهند به این سرکوب خونین پایان بدهند و به حق ایرانیان برای ابراز بیان عقایدشان و آزادی گردهمایی مسالمت آمیز، احترام بگذارند.

با این حال فیلیپ لوتر، مدیر تحقیقات بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی عفو بین الملل ضمن انتقاد به واکنش جامعه جانی به اعتراضات اخیر در شهرهای مختلف ایران اعلام کرد که «واکنش محتاطانه و خاموش جامعه بین الملل در قبال قتل غیرقانونی معترضین بسیار ناشایست است و آنها باید این قتل‌ها را با شدیدترین شرایط محکوم کنند.»

مقام‌های ایالات متحده نیز نسبت به برخورد نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی با معترضان به گرانی بنزین و انتشار اخبار کشته و زخمی شدن تعدادی از معترضان، واکنش نشان دادند.

پیش از این برایان هوک، نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا، نیز به صدای آمریکا گفت: «ما گزارش‌هایی مبنی بر کشته شدن ده‌ها تن از ایرانیان بیگناه توسط رژیم را مشاهده کرده‌ایم… رهبر [خامنه‌ای] از سپاه پاسداران برای کشتن ایرانیان بیگناه استفاده می‌کند.»

در همین حال فیلم‌های ارسالی به صدای آمریکا از تیراندازی مستقیم ماموران در ایران به مردم خبر می‌داد.

در این ویدئوی ارسالی به صدای آمریکا، ماموران از بالای ساختمان بسیج در کرج، با گلوله جنگی به سوی مردم شلیک می‌کنند:

در این ویدئو نیز ماموارن در حال شلیک به سوی مردم معترض از بالای ساختمان دادگستری جوانرود هستند:

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده هفته گذشته در کنفرانس خبری در واکنش به سرکوب معترضان در ایران گفت آمریکا از گزارش‌های دریافتی درباره کشته شدن چندین نفر به شدت نگران است و «جهان نظاره‌گر رفتار رژیم ایران است.»

وی افزود که ایالات متحده اعتراضات جاری در ایران را به دقت زیر نظر دارد؛ آمریکا هرگونه اقدامات خشونت‌بار رژیم ایران علیه مردم این کشور را به شدت محکوم می‌کند و از گزارش‌های دریافتی مبنی بر کشته شدن چندین نفر به شدت نگران است.

وزیر خارجه آمریکا افزود که جمهوری اسلامی باید از به کارگیری خشونت علیه مردم خود دست بردارد و فورا حق همه ایرانی‌ها برای دسترسی آزادانه به اینترنت را فراهم کند.

از سوی دیگر سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل نسبت به استفاده از مهمات جنگی ماموران علیه معترضان در ایران به شدت ابراز نگرانی کرده است. روپرت کلویل، سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل، روز سه‌شنبه ۲۸ آبان ماه با ابراز نگرانی شدید از استفاده نیروهای امنیتی در ایران از مهمات جنگی علیه تظاهرکنندگان گفت که براساس گزارش‌ها تعداد کشته‌ها در این اعتراضات ده‌ها نفر بوده و این میزان تلفات «بسیار جدی» است.

سرکوب اعتراضات مردم در ایران در حالی ادامه یافت که دولت اینترنت برای جلوگیری از انتشار اخبار سرکوب، اینترنت را قطع کرد و گزارش‌ها حاکی از بازداشت های گسترده در شهرهای مختلف بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG