لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۹

کانون صنفی معلمان ایران با انتشار بیانیه‌ای به صدور حکم زندان بلند‌مدت برای یک ‌معلم اعتراض کرد


کانون صنفی معلمان ایران در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن صدور حکم ۱۰ سال زندان برای اسماعیل عبدی،‌ عضو هیئت مدیره این کانون، خواستار آزادی تمام معلمان زندانی شد.

کانون صنفی معلمان ایران روز پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت، با انتشار این بیانیه‌ اعلام کرد که ابلاغ حکم جدید ۱۰ سال زندان و فعال نمودن پرونده مختومه اسماعیل عبدی، که به گفته این کانون نماینده شاکی اصلی پرونده هم از به جریان افتادن مجدد آن اظهار بی‌اطلاعی کرده است، را «نه تنها اقدامی در راستای سرکوب فعالان صنفی و نهادهای مدنی [می‌داند]، بلکه نوعی عنادورزی از جانب کارشناسان و مسئولان رده‌های میانی با این فعالان، و نوعی مخالفت آشکار با هرگونه اقدام مثبت در جهت بهبود شرایط زندان و زندانیان به ویژه فعالان صنفی و سیاسی» ارزیابی می‌کند.

بر اساس اطلاعات موجود حسین تاج، وکیل اسماعیل عبدی، روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت در مصاحبه با خبرگزاری‌های داخل ایران، در ارتباط با آخرین وضعیت این فعال صنفی فرهنگیان زندانی در ایران اعلام کرد که طی روزهای گذشته با مراجعه به اداره اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران حکم ۱۰ سال زندان تعلیقی اسماعیل عبدی از بابت اتهامات «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «اقدام علیه امنیت ملی» به این وکیل دادگستری ابلاغ شده است.

کانون صنفی معلمان ایران همچنین با اشاره به انتقال مجدد این فعال صنفی معلمان به زندان گفت‌،‌ پس از شیوع بیماری کرونا و خطرات جانی ناشی از آن، با تبلیغاتی پر سر و صدا اعلام شد که زندانیان از جمله زندانیان سیاسی به مرخصی خواهند رفت و برخی از آنها نیز مشمول عفو خواهند شد. انتظار می‌رفت این اقدام دست کم تا زمان رفع خطر جانی و تثبیت اوضاع ادامه داشته باشد و این زندانیان به زندان فراخوانده نشوند؛ اما متاسفانه بازهم با خلف وعده و عدم پایبندی به آن چه در تبلیغات رسانه‌های رسمی اعلام می‌شود، ابتدا اسماعیل عبدی و سپس محمود بهشتی بازداشت و به زندان برگردانده شدند.

اسماعیل عبدی معلم زندانی در ایران که در حال سپری کرده دوران محکومیت خود در زندان اوین است اواخر اسفندماه سال گذشته در پی شیوع ویروس کرونا در زندان‌های ایران به مرخصی اعزام و روز سه‌شنبه ۲ اردیبهشت ماه هنگامی که برای تمدید مرخصی خود به دادیاری زندان اوین مراجعه کرده بود، مجددا بازداشت و روانه زندان شد، بازداشت او واکنش بسیاری از نهاد‌ها، از جمله شبکه سندیکایی جھانی همبستگی و مبارزه، را با خود به همراه داشته است.

کانون صنفی معلمان در انتهای بیانیه خود، فشارهای وارد شده به فعالان صنفی فرهنگیان در طول دو دهه گذشته را «موجب عمیق‌تر شدن پیوند معلمان با کانون» دانسته و گفته است که این فشارها «آنان را در گام برداشتن در مسیر عدالتخواهی و استقلال تشکل مصمم تر نموده است.»

پیشتر اسماعیل عبدی که در تاریخ ۶ تیرماه ۹۴ به عنوان نماینده شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان سراسر کشور برای شرکت در اجلاس جهانی معلمان قصد سفر به کشور کانادا را داشت بازداشت و در دادگاه بدوی در بهمن‌ماه همان سال به ۶ سال زندان محکوم و حکم صادره از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران تایید شد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه ۶ فروردین ماه در یک کنفرانس خبری گفت: «نه تنها از سوریه، که از جمهوری اسلامی ایران هم خواسته‌ایم در این شرایط نه تنها شهروندان آمریکایی، بلکه تمامی کسانی که ناعادلانه به زندان افتاده‌اند را آزاد کند. این اقدامی بشردوستانه است و گذشته از این‌که این افراد غیرقانونی به زندان افتاده‌اند، در این شرایط اصل بشردوستی حکم می‌کند که از زندان آزاد شوند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG