لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۲

دو زندانی سیاسی در زندان مرکزی کرج دست به اعتصاب غذا زدند


مهدی فراحی شاندیز (راست) و محمد ریاضت
مهدی فراحی شاندیز (راست) و محمد ریاضت

«مهدی فراحی شاندیز» و «محمد ریاضت» دو زندانی سیاسی محبوس در ندامتگاه مرکزی کرج در اعتراض به وضعیت نامناسب این زندان دست به اعتصاب غذا زدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، این دو زندانی سیاسی که در حال گذراندن دوران محکومیت خود در زندان مرکزی کرج هستند پس از آنکه از روز پنجشنبه ۲۵ مهر در اعتراض به وضعیت نامناسب بهداشت، نبود آب گرم و کمبود امکانات این زندان دست به اعتصاب غذا زدند، روز جمعه ۲۶ مهر به انفرادی منتقل شده‌اند.

بنا بر این گزارش محمد ریاضت و مهدی فراحی شاندیز، پیش از این نیز اواسط شهریورماه به همراه دو زندانی سیاسی دیگر به نام‌های «امیرعلی مرادی» و «علیرضا برزگر» در نامه‌ای خطاب به علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، از وضعیت بد این زندان، وجود فساد گسترده، تجاوز و توزیع مواد مخدر در این زندان نوشتند.

بر اساس اطلاعات موجود، محمد ریاضت همزمان با اعتراضات سراسری مرداد سال گذشته در کرج بازداشت و پس از مدتی با سپردن وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

این زندانی سیاسی توسط مهدی زینالی ریاست شعبه چهارم دادگاه انقلاب کرج از بابت اتهام «اهانت به بنیانگذار و رهبری» و «تبلیغ علیه نظام» به سه سال زندان محکوم و از تاریخ ۱۹ آذرماه سال جاری جهت اجرای حکم بازداشت و به ندامتگاه مرکزی کرج منتقل شده است.

بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر تجمیع احکام، تنها دو سال از این حکم به عنوان اشد مجازات قابل ‌اجرا است.

مهدی فراحی شاندیز نیز پس از بازداشت، در جلسه دادگاهی از سوی قاضی مقیسه ریاست شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب بابت اتهامات «توهین به رهبری» و «اخلال در نظم عمومی» به سه سال زندان محکوم شد. این حکم در حالی صادر شده است که بر اساس اطلاعات منتشر شده، این زندانی سیاسی از تشکیل جلسه دادرسی خبر نداشته و حکم صادر شده نیز به وی یا وکیل او ابلاغ نشده و مستقیما در برگه صورت وضعیت زندانی قید شده است.

این زندانی سیاسی، در دو پرونده جداگانه دیگر نیز، در تاریخ بهمن ۱۳۹۳ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی و اردیبهشت ماه ۱۳۹۰ در جلسه دادگاهی به ریاست قاضی مقیسه به اتهام «توهین به رهبری» محاکمه و بابت هر یک از این پروندها به سه سال زندان محکوم و در حال حاضر مجموعا به ۹ سال زندان محکوم شده است.

پیش از این نیز شش زندانی سیاسی به نام‌های «حسین سرلک»، «مرتضی نظری سدهی»، «محسن امین پور»، «رضا بازآزاده»، «بهروز زارع» و «رضا محمدحسینی» با انتشار نامه‌ای سرگشاده‌ای روز دوشنبه ۲۴ تیر در اعتراض به رویه‌های غلط و شرایط نامناسب زندانیان در همه موارد حتی مورد جیره غذایی دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

«عاطفه رنگریز» فعال حقوق زنان و کارگران محبوس در زندان قرچک ورامین نیز از روز چهارشنبه ۲۴ مهرماه در اعتراض به روند ناعادلانه رسیدگی به پرونده‌اش اعتصاب غذا کرده است.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و مخالفان رژیم به بهانه‌های مختلف، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG