لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۵

نرگس محمدی به حسن روحانی: مانع سرکوب نهادهای مدنی شوید


نرگس محمدی در کنار دو فرزندش که به دلیل اکنون با پدرشان زندگی می‌کنند.
نرگس محمدی در کنار دو فرزندش که به دلیل اکنون با پدرشان زندگی می‌کنند.

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی در نامه‌ای به رئیس جمهوری ایران با اشاره به پرونده‌های قضایی‌اش، از اینکه اصل اجتماع شهروندان در قالب نهادهای مدنی، هدف نهادهای امنیتی و قضایی قرار گرفته است انتقاد کرد.

به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، خانم محمدی در نامه خود از حسن روحانی خواسته است تا بر اساس وظایف و نقش‌ خود مانع تداوم برخوردهای امنیتی با فعالان مدنی و سرکوب نهادهای مدنی شود.

خانم محمدی ماه گذشته به ۱۶ سال زندان محکوم شد که در صورت تأیید در دادگاه تجدید نظر، با اجرای ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، ده سال از این حکم اجرایی خواهد شد.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد صدور این حکم را شوکه‌کننده خوانده و از دستگاه قضایی ایران خواستار آزادی این فعال حقوق بشر شده است.

احمد شهید گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران نیز می‌گوید خانم محمدی حتی یک ساعت هم نباید در زندان بماند. او از مقام های حکومت ایران و از جمله حسن روحانی خواست تا نرگس محمدی را آزاد کنند.

نرگس محمدی مبتلا به دو بیماری آمبولی ریه و فلج عضلانی است و به گفته پزشکان، عوارض این دو بیماری در فضای زندان و محیط‌های تنش‌زا تشدید می‌شود.

او بارها در زندان دچار شوک عصبی شد و در حالی که با دستبند و پابند به تخت بسته شده بود در بیمارستان بستری شد.

XS
SM
MD
LG