لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۹

قاسم شعله سعدی و آرش کیخسروی دو وکیل دادگستری در ایران تبرئه شدند


 قاسم شعله سعدی (راست) و آرش کیخسروی وکلای دادگستری
قاسم شعله سعدی (راست) و آرش کیخسروی وکلای دادگستری

قاسم شعله سعدی و آرش کیخسروی، دو وکیل دادگستری در ایران که پیش از این توسط دادگاه انقلاب به ۶ سال زندان محکوم شده بودند، در دادگاه تجدیدنظر تبرئه شدند.

به گزارش خبرگزاری‌های رسمی ایران، این دو وکیل دادگستری که پیش از این بابت اتهامات «اجتماع و تبانی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به ۶ سال زندان محکوم شده بودند از سوی شعبه ۳۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران تبرئه و حکم زندان آنها نقض شد.

ابوذر نصراللهی، وکیل مدافع آرش کیخسروی، روز سه‎شنبه ۸ بهمن گفت که جلسه رسیدگی به پرونده این دو وکیل دادگستری در مرحله تجدیدنظر دو هفته پیش در شعبه ۳۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران برگزار و با توجه به دفاعیات ارائه شده در این جلسه آرش کیخسروی و قاسم شعله سعدی از هر دو عنوان اتهامی تبرئه و دادنامه شعبه بدوی نقض شد.

قاسم شعله‌سعدی و آرش کیخسروی در تاریخ ۲۷ مردادماه ۱۳۹۷ به همراه یک وکیل دادگستری و چند فعال مدنی دیگر مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی در تجمعی در اعتراض به نظارت استصوابی و امضای کنوانسیون حقوقی دریای خزر بازداشت و پس از مدتی قاسم شعله‌سعدی در تاریخ ۱۳ آبان ماه و آرش کیخسروی در تاریخ ۱۱ آذر همان سال با سپردن وثیقه از زندان آزاد شده بودند.

قاسم شعله‌سعدی دلیل حضور خود در تجمع مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی را اعتراض به نظارت استصوابی اعلام کرده بود. او با اشاره به این‌که وضعیت کشور «نتیجه سلب حق حاکمیت ملت از طریق سنت سیئه نظارت استصوابی است»، اعلام کرده بود که «پرچم مبارزه با نظارت استصوابی را به دوش خواهد گرفت.»

به تازگی نمایندگان ۳۳ کشور از جمله آمریکا روز جمعه ۱۷ آبان در نشست دوره‌ای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران، خواهان آزادی «زندانیان عقیدتی، روزنامه نگاران، وکلا، مخالفان حجاب اجباری، فعالان مدنی و حقوق بشر» در ایران شدند.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و فعالان حقوق بشر در ایران، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG