لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۵

وکیل مدافع یک فعال آذربایجانی توسط قوه قضائیه در اردبیل بازداشت شد


سید محمدرضا فقیهی، وکیل دادگستری
سید محمدرضا فقیهی، وکیل دادگستری

سید محمدرضا فقیهی، وکیل دادگستری ساکن تهران و از وکلای مدافع عباس لسانی فعال آذربایجانی (ترک)، بازداشت شد.

یک منبع مطلع در گفتگو با صدای آمریکا گفت که این وکیل دادگستری طی احضاریه‌ای که پیشتر از سوی قاضی نونهال معاون دادستان اردبیل برای او صادره شده بود، روز یکشنبه ۲٨ مهرماه با مراجعه به دادستانی اردبیل بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

این فرد مطلع به صدای آمریکا گفت که هنوز از علت دستگیری و اتهام انتسابی به آقای فقیهی اطلاعات دقیقی در دست نیست، اما این وکیل دادگستری ساکن تهران پیش از این بارها از سوی مقامات قضایی اردبیل تهدید شده بود که در صورت عدم کناره‌گیری از وکالت پرونده عباس لسانی عواقب سختی در انتظارش خواهد بود.

بر اساس اطلاعات رسیده به صدای آمریکا مقامات قضایی اردبیل تا این لحظه از قبول قرار وثیقه برای آزادی این وکیل دادگستری امتناع کرده‌ و گفته‌ شده که در حال حاضر تصمیمی برای آزادی اتخاذ نشده است.

سید محمدرضا فقیهی، وکیل دادگستری و عضو هیات مدیره کمیته دفاع از حقوق زندانیان، در طول سال‌های گذشته به صورت داوطلبانه پرونده ده‌ها زندانی از جمله زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران را وکالت کرده و در این راستا بارها مورد بازجویی قرار گرفته و از او خواسته شده که از وکالت پرونده زندانیان سیاسی و عقیدتی کناره‌گیری کند.

این اولین بار نیست که یک وکیل دادگستری به دلیل قبول وکالت زندانیان سیاسی و عقیدتی بازداشت می‌شود؛ پیش از این امیرسالار داودی، وکیل پایه یک دادگستری که طی سال‌های اخیر وکالت تعدادی از زندانیان سیاسی و عقیدتی از جمله سهیل عربی را بر عهده داشته، ۲۹ آبان سال گذشته با مراجعه ضابطین دادگستری به دفترش بازداشت و اوایل مرداد ماه از سوی قاضی صلواتی ریاست شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۳۰ سال زندان محکوم شده است.

محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر زندانی در زندان اراک، نیز در سال ۹۶ در پی اطلاع ‌رسانی درباره وحید حیدری، یکی از معترضان دی‌ ماه آن سال که در بازداشتگاهی در اراک جان باخته بود، بازداشت شد.


این وکیل دادگستری ۸ فروردین امسال در حالی که دوران محکومیت سه ساله خود را به اتهام فعالیت تبلیغی به نفع گروه‌ها و سازمان‌های مخالف نظام و توهین به رهبری را در زندان اراک سپری می‌کرد، با «عفو» آزاد شد؛ اما تنها چهار روز پس از آزادی برای اجرای حکم ده سال زندان خود در ارتباط با حوادث دی‌ماه ۹۶ و به اتهام «همکاری با دول متخاصم» به زندان مرکزی اراک منتقل شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG