لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۴

آخرین اخبار از کشته‌‌شدگان در شهرهای مختلف کردستان؛ جان‌‌باختگان کردستان به ۴۵ نفر افزایش پیدا کرد


تصاویر مربوط به اعتراضات به گرانی بنزین در شهرهای مختلف ایران - سنندج
تصاویر مربوط به اعتراضات به گرانی بنزین در شهرهای مختلف ایران - سنندج

تنها با گذشت یک روز از انتشار آمار کشته و زخمی شدگان در اعتراضات چند روز گذشته در شهرهای مختلف کردستان از سوی شبکه حقوق بشری هه‌نگاو، آمار کشته‌شدگان در این شهرها به ۴۵ نفر افزایش پیدا کرد. لازم به ذکر است که صدای آمریکا هنوز نمی‌تواند اطلاعات زیر را به طور مستقل تائید کند.

شبکه حقوق بشری هه‌نگاو روز سه‌شنبه ۲۸ آبان در گزارشی اعلام کرد که در پی اعتراضات به گرانی بنزین که از روز جمعه ۲۴ آبان ماه در شهرهای مختلف ایران آغاز شده است دستکم ۴۵ نفر در شهرهای جوانرود، مریوان، سنندج، کرمانشاه، سقز و بوکان کشته و بیش از ۵۰۰ نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.

بر پایه گزارش این نهاد حقوق بشری، در این تجمعات که در روزهای گذشته به خشونت کشیده شده است دستکم ۱۵ نفر در شهر جوانرود کشته شده‌اند.

تاکنون هویت هفت نفر از افراد جان باخته در این شهر بە نام‌های کاوە محمدی، حمزە نقدی، ابراهیم مرادی، مبین عبداللهی، جبار تجارە، یونس هوشنگی، و شهروند دیگری با نام عزیز برای این نهاد حقوق بشری احراز شده است.

بنا بر این گزارش، مبین عبداللهی، ۲۶ ساله و اهل روستای شبانکاره از توابع شهرستان روانسر، روز یکشنبە ۲۶ آبان با تیراندازی مستقیم نیروهای سپاه پاسداران به سوی مردم معترض در میدان بسیج این شهر جان خود را از دست دادە است.

بنا بر اخبار اعلام شده از سوی این نهاد حقوق بشری، روز یکشنبه ۲۶ آبان نیز با شلیک مستقیم نیروهای مسلح وابسته به جمهوری اسلامی ایران به سوی مردم معترض در شهر بوکان نیز دستکم پنج نفر کشته شده‌اند که تاکنون هویت سه نفر از این جانباختگان به نام‌های شلیر دادوند، هیوا، و ادریس برای این نهاد حقوق بشری احراز شدە است.

در شهر مریوان نیز نیروهای سپاه پاسداران با شلیک مستقیم به سوی معترضان در نواحی مانند فلکە جهاد و چهارراه بایوە شهر مریوان باعث کشته شدن دستکم ۸ نفر شده‌اند. هویت شش نفر از افراد کشته شده تا این لحظه عثمان نادری، مهران تاک، آرین رجبی، بهروز ملکی، ادریس بیوارە، و دانیال استواری اعلام شده است.

به گزارش این شبکه حقوق بشری، تا به این لحظه دستکم ۱۵ نفر از افراد حاضر در اعتراضات به گرانی بنزین در کرمانشاه نیز با شلیک مستقیم نیروهای مسلح وابسته به جمهوری اسلامی ایران جان خود را از دست داده‌اند که هویت سه نفر از این افراد محمد میرزایی، نادر بیرانوند، و مظفر ظهیری اعلام شده است.

شبکه حقوق بشری هه‌نگاو پیش از این در گزارشی اعلام کرده بود که روز شنبە ۲۵ آبان نیروهای امنیتی در خیابان خمینی و محلە دولت آباد کرمانشاه با شلیک مستقیم به سوی معترضان تعدادی از آنها را کشته و زخمی کرده‌اند که بر اساس اطلاعات موجود افراد زخمی شده به بیمارستان‌های امام رضا و طالقانی این شهر منتقل شدەاند.

از سوی دیگر تعداد کشته‌شدگان در هر یک از شهرهای سنندج و سقز نیز یک نفر اعلام شده است که تنها هویت مینا شیخی، فرد جان باخته در سقز، برای این نهاد حقوق بشری احراز شده است.

شبکه حقوق بشری هه‌نگاو در گزارش خود اعلام کرده است که تا این لحظه اجساد جان‌‌باختگان بە خانوادە آنها تحویل دادە نشدە و بیشتر شهروندانی که زخمی شده‌اند نیز از ترس اینکە بازداشت نشوند بە مراکز درمانی مراجعە نکردەاند.

اعتراضات مردمی از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد در شهرهای مختلف ایران آغاز شد. پیش از این صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که دست‌کم در ۵۴ شهر ایران اعتراضات مردمی جریان داشته است.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در نخستین واکنش به اعتراضات گسترده در ایران، روز شنبه ۲۵ آبان، ضمن بازنشر توئیت یک سال و نیم قبل خود، خطاب به مردم ایران نوشت ایالات متحده در کنار شما است.

جمهوری اسلامی شنبه شب اینترنت را در شهرهای بزرگ قطع کرد و مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به این اقدام رژیم ایران گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!»

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

اگر در شهر محل سکونت‌تان تجمعی برگزار شده است، به ما خبر دهید و عکس‌ها و فیلم‌های خود را به تلگرام صدای آمریکا (کلیک کنید) بفرستید.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG