لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۳

سکوت مقامات ایران درباره کشته‌‌شدگان؛ یک منبع حقوق بشری می‌گوید تنها در کردستان ۳۴ نفر کشته شده‌اند


تصویری از اعتراضات مردم به گرانی بنزین در سنندج
تصویری از اعتراضات مردم به گرانی بنزین در سنندج

بر اساس گزارش‌‎های منتشر شده از سوی شبکه حقوق بشری هه‌نگاو، در اعتراضات چند روز گذشته در شهرهای مختلف کردستان دست کم ۳۴ نفر کشته و ۱۶۷ نفر زخمی شدەاند.

به گزارش شبکه حقوق بشری هه‌نگاو، در پی اعتراضات به گرانی بنزین که از روز جمعه ۲۴ آبان ماه در شهرهای مختلف ایران آغاز شده است دستکم ۳۰ نفر در شهرهای جوانرود، مریوان، سنندج، کرمانشاه، سقز و بوکان کشته و بیش از ۱۶۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

بر پایه گزارش این نهاد حقوق بشری، در این تجمعات که در روزهای گذشته به خشونت کشیده شده است دستکم ۱۵ نفر در شهر جوانرود کشته و ۵۲ نفر زخمی شده‌اند.

تا کنون هویت چهار نفر از افراد جان باخته در شهر جوانرود بە نام‌های کاوە محمدی، حمزە نقدی، ابراهیم مرادی، و مبین عبداللهی برای این نهاد حقوق بشری احراز شده است. صدای آمریکا هنوز نمی تواند این اطلاعات را به طور مستقل تائید کند.

بنا بر این گزارش، مبین عبداللهی، ۲۶ ساله و اهل روستای شبانکاره از توابع شهرستان روانسر، روز یکشنبە ۲۶ آبان با تیراندازی مستقیم نیروهای سپاه پاسداران به سوی مردم معترض در میدان بسیج این شهر جان خود را از دست دادە است.

بنا بر اخبار اعلام شده روز یکشنبه ۲۶ آبان نیز با شلیک مستقیم نیروهای مسلح وابسته به جمهوری اسلامی ایران به سوی مردم معترض در شهر بوکان نیز دستکم چهار نفر کشته و ۲۰ شهروند دیگر نیز زخمی شده‌اند و تاکنون هویت جانباختگان برای این نهاد حقوق بشری احراز نشدە است.

هم زمان با دومین روز اعترضات در شهر مریوان روز یکشنبه ۲۶ آبان، نیروهای سپاه پاسداران با شلیک مستقیم به سوی معترضان در فلکە جهاد و چهارراه بایوە شهر مریوان باعث کشته شدن دستکم ۸ نفر و زخمی شدن دستکن ۵۰ نفر در این شهر شده‌اند.

هویت سه نفر از افراد کشته شده تا این لحظه عثمان نادری، مهران تاک و بهروز ملکی اعلام شده است.

به گزارش شبکه حقوق بشری هه‌نگاو، نیروهای مسلح وابسته به جمهوری اسلامی ایران روز شنبە ۲۵ آبان نیز با شلیک مستقیم به سوی معترضین به گرانی بنزین در خیابان خمینی و محلە دولت آباد کرمانشاه، دستکم ۵ نفر از افراد حاضر در این تجمعات را کشته و ۲۰ معترض دیگر را زخمی کرده‌اند.

تا این لحظه هویت یکی از افراد جان باخته به نام محمد میرزایی ۲۱ ساله از سوی این نهاد حقوق بشری احراز شده و بر اساس اطلاعات موجود افراد زخمی شده نیز به بیمارستان‌های امام رضا و طالقانی این شهر منتقل شدەاند.

از سوی دیگر روز شنبه ۲۵ آبان با شلیک نیروهای امنیتی به سوی مردم در شهر سنندج نیز یک جوان ۱۶ ساله کشته و ۲۵ نفر دیگر زخمی شده‌اند. در شهر سقز نیز دستکم یک نفر به نام مینا شیخی جان خود را از دست داده است.

بنا به گزارش این نهاد حقوق بشری تا این لحظه اجساد جانباختگان بە خانوادە آنها تحویل دادە نشدە و وضعیت جسمانی سە نفر از زخمی‌شدگان در شهرهای جوانرود و مریوان نیز وخیم اعلام شدە است.

اعتراضات مردمی از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد در شهرهای مختلف ایران آغاز شد. پیش از این صدای آمر یکا در گزارشی اعلام کرده بود که دست‌کم در ۵۴ شهر ایران اعتراضات مردمی جریان داشته است.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در نخستین واکنش به اعتراضات گسترده در ایران، روز شنبه ۲۵ آبان ، ضمن بازنشر توئیت یک سال و نیم قبل خود، خطاب به مردم ایران نوشت ایالات متحده در کنار شما است.

جمهوری اسلامی شنبه شب اینترنت را در شهرهای بزرگ قطع کرد و مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به این اقدام رژیم ایران گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!»

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

اگر در شهر محل سکونت‌تان تجمعی برگزار شده است، به ما خبر دهید و عکس‌ها و فیلم‌های خود را به تلگرام صدای آمریکا (کلیک کنید) بفرستید.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG