لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۳

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران خواستار آزادی فوری حسن فتحی، روزنامه‌نگار زندانی، شد


کمیته حفاظت از روزنامه نگاران با محکوم کردن اجرای حکم زندان حسن فتحی، روزنامه نگار با سابقه در ایران، خواستار آزادی او توسط مقامات جمهوری اسلامی شد.

شریف منصور، مسئول بخش خاورمیانه کمیته حفاظت از روزنامه نگاران، با اشاره به اجرای حکم ۱۸ ماه زندان آقای فتحی به اتهام مصاحبه دو سال پیش او با بی بی سی فارسی، اعلام کرد که جمهوری اسلامی باید بازداشت خودسرانه روزنامه نگاران را متوقف کند.

او گفت: «مقامات ایران باید این شیوه مسخره زندانی کردن روزنامه‌نگاران صرفا به خاطر گفت‌و‌گو با رسانه‌های خارجی را، به ویژه در دوران شیوع یک همه‌گیری که رفتن به زندان می‌تواند به طور بالقوه منجر به مرگ شود، متوقف کنند.»

به نوشته کمیته حفاظت از روزنامه نگاران، حسن فتحی حدود دو سال پیش به دلیل مصاحبه‌ای که در پی انتخاب دوباره حسن روحانی با بی بی سی فارسی انجام داد، بازداشت شد و پس از یک ماه به قید وثیقه آزاد شد.

حدود دو هفته پیش، دادگاه تجدیدنظر اعتراض او به حکم ۱۸ ماه زندان را رد کرد.

جمهوری اسلامی ایران به دلیل سرکوب رسانه ها و زندانی کردن روزنامه نگاران همواره مورد انتقاد بوده است. گزارشگران بدون مرز در هفته‌های گذشته در گزارش اخیر خود با عنوان «رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها در سال ۲۰۲۰» اعلام کرد که ایران در بین ۱۸۰ کشور در رده ۱۷۳ قرار دارد.

پیشتر نیز وزارت خارجه آمریکا مطالبی را با عنوان «۴۰سال وعده‌های عمل نشده» جمهوری اسلامی در توئیتر فارسی خود منتشر کرده و از فساد، نبودن آزادی بیان، نبودن عدالت، و وعده‌های عمل نشده اقتصادی از سوی مقامات جمهوری اسلامی نوشته بود.

وزارت خارجه آمریکا در این توئیت‌ها نوشته بود که «چهل سال پیش، آیت الله خمینی وعده آزادی بیان و آزادی مطبوعات را داد. امروز، ایران یکی از سرکوب شده ترین فضاهای رسانه ای را دارد. رژیم حاکم تنها چهل سال شکست به بار آورده است.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG