لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۸

سقوط در رده بندی آزادی رسانه‌های جهان؛ ایران بین ۱۸۰ کشور در رده ۱۷۳ جای گرفت


گزارشگران بدون مرز، در گزارش اخیر خود با عنوان «رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها در سال ۲۰۲۰» اعلام کرد که ایران در بین ۱۸۰ کشور در رده ۱۷۳ قرار دارد.

بنا بر گزارش «گزارشگران بدون مرز» که روز سه‌شنبه ۲ اردیبهشت ماه منتشر شده است، کشورهای نروژ، فنلاند، و دانمارک در رده‌های اول آزادی رسانه‌ها قرار دارند و ایران که سال ۲۰۱۹ در رده ۱۷۰ قرار داشت امسال با سه رتبه نزول تا رده ۱۷۳ پایین آمده است.

گزارشگران بدون مرز همچنین اعلام کرد که ایران طی ۴۰ سال گذشته یکی از سرکوبگرترین کشورها در جهان برای روزنامه نگاران بوده است و از سال ۱۹۷۹ - یعنی از زمان روی کار آمدن حکومت جمهوری اسلامی در سال ۱۳۵۷ - دست کم ۸۶۰ روزنامه‌نگار و شهروندخبرنگار زندانی و یا اعدام شده‌اند.

بنابر این گزارش، رژیم جمهوری اسلامی کنترل گسترده‌ای روی رسانه‌ها دارد و با آزار و اذیت روزنامه نگاران و رسانه های مستقل، و همچنین برپایی دادگاه‌های ناعادلانه، ارعاب روزنامه‌نگاران، بازداشت‌های خودسرانه، و صدور احکام حبس طولانی‌مدت، ایران را محلی کاملا ناامن برای روزنامه‌نگاران کرده است.

این گزارش به نقش شهروندخبرنگاران در سایه فشارها بر رسانه ها و خبرنگاران مستقل اشاره کرده و نوشته است که این شهروندخبرنگاران در شبکه‌های اجتماعی هستند که هم اکنون در قلب جبهه نبرد برای اطلاع رسانی آزاد اخبار و نیز برای ایجاد تغییرات سیاسی در ایران مبارزه می‌کنند.

در این گزارش همچنین با اشاره به آزار و تهدید روزنامه‌نگاران خارج از کشور آمده است که رژیم جمهوری اسلامی جنگ خود با آزادی رسانه‌ها را به خارج از مرزهای ایران نیز گسترش داده و رسانه‌های بین‌المللی را هم هدف قرار داده است.

پیشتر نیز وزارت خارجه آمریکا مطالبی را با عنوان «۴۰سال وعده‌های عمل نشده» جمهوری اسلامی در توئیتر فارسی خود منتشر کرده و از فساد، نبودن آزادی بیان، نبودن عدالت، و وعده‌های عمل نشده اقتصادی از سوی مقامات جمهوری اسلامی نوشته بود.

وزارت خارجه آمریکا در این توئیت‌ها نوشته بود که «چهل سال پیش، آیت الله خمینی وعده آزادی بیان و آزادی مطبوعات را داد. امروز، ایران یکی از سرکوب شده ترین فضاهای رسانه ای را دارد. رژیم حاکم تنها چهل سال شکست به بار آورده است.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG