لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۳

 واکنش متفاوت اصلاح‌طلبان به ریاست رئیسی «عضو هیئت مرگ» اعدام‌های ۶۷؛ برخی استقبال و برخی ابراز ناامیدی کردند


پس از تایید خبر ریاست ابراهیم رئیسی «عضو هیئت مرگ» اعدام‌های سال ۶۷، چهره‌های اصلاح طلب در ایران به این انتصاب واکنش‌های متفاوتی را نشان دادند.

در روزهای اخیر، خبر انتصاب ابراهیم رئیسی رئیس آستان قدس رضوی به عنوان جانشین صادق لاریجانی در قوه قضائیه در رسانه های ایران منتشر شد.

محمود صادقی نماینده تهران در مجلس در توئیتی از ریاست ابراهیم رئیسی در قوه قضائیه استقبال کرد و نوشت که بسیاری از «قضات دادگستری» نسبت به تغییرات قریب الوقوع در مدیریت قوه قضائیه «خوش بین» هستند.

نعمت احمدی وکیل دادگستری نیز دیگر چهره اصلاح طلب است که در یادداشتی در روزنامه شرق از ریاست رئیسی در قوه قضائیه حمایت کرده و او را «فرزند دادگستری» نامیده که در این دستگاه «از سربازی به سرداری رسیده و همه مراحل ترقی را با تکیه بر توان علمی و قضائی خود پیموده است.»

اما در مقابل مصطفی تاج‌زاده، فعال اصلاح طلب ایران را نیازمند داشتن یک دستگاه قضایی مستقل، بی‌طرف و پاسخگو دانسته و در توئیت خود نوشت که «نمی توان به رئیسی امید بست که او دستگاه قضا را به‌روز و کارآمد کند.»

ابراهیم رئیسی که نامزد انتخابات دوره قبل ریاست جمهوری ایران بود، از اعضای هیئت موسوم به مرگ است.

نام ابراهیم رئیسی در دو سال و نیم گذشته و در پی انتشار فایل صوتی سخنان آیت الله منتظری با اعضای هیئت قضایی اعدام های ۱۳۶۷، موسوم به هیئت مرگ، بارها مطرح شد. آقای منتظری در این جلسه خطاب به اعضای این هیات از جمله ابراهیم رئیسی گفت که تاریخ از آنها با عنوان «جنایتکاران» یاد خواهد کرد.

هیئت مرگ شامل نمایندگان دستگاه قضایی، اطلاعات و حاکم شرع بود که درباره سرنوشت بیش از چهارهزار زندانی سیاسی در سال ۶۷ تصمیم گرفت.

مقام‌های دولت آمریکا در سالهای اخیر بارها از نقض حقوق بشر توسط دستگاه قضایی ایران انتقاد کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG