لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۴

دیده بان حقوق بشر: ۳۰ نفر در اعتراضات ماه‌های اخیر در ایران کشته شده‌اند


دیده بان حقوق بشر با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که از آغاز اعتراضات مردمی در دی ماه سال گذشته تا کنون دست کم ۳۰ نفر کشته شده اند.

این سازمان مدافع حقوق بشر در این بیانیه که جمعه ۹ شهریور منتشر شد، با بیان اینکه در یک ماه گذشته دست کم ۵۰ نفر از معترضان بازداشت شده اند، اعلام کرد که حکومت ایران باید از تمام بازداشت شدگانی که در تجمع اعتراضی مسالمت آمیز شرکت کرده اند، رفع اتهام کند.

دیده بان حقوق بشر در بیانیه خود آورده است که جمهوری اسلامی تحقیق کاملی از دلایل کشته شدن معترضان منتشر نکرده و اعتراض ها را به اقدامات بیگانگان ربط داده است.

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه دیده بان حقوق بشر، در این بیانیه گفت: «حکومت ایران از روی دفترچه راهنمای حکومت‌های مستبد نقش خود را ایفا می‌کند؛ مخالفان آرام را بازداشت می کند و از ماموران امنیتی در برابر تحقیق و بازجویی محافظت می‌کند.»

این بیانیه ضمن محکومیت بازداشت های گسترده در کرج، تهران و اصفهان در پی اعتراض‌های ماه گذشته، به توئیت مهدی محمودیان، روزنامه نگار، اشاره کرده است که در آن از دستگیری ۱۵ زن در جریان اعتراضات مسالمت آمیز اخیر تهران و انتقال آنها به زندان قرچک خبر داده بود.

سارا لی ویتسون در این بیانیه از اینکه توجه جهانی در شرایط کنونی بیشتر متوجه مسائل مربوط به برجام و توافق اتمی است تا مسائل حقوق بشر در ایران، انتقاد کرد.

در پی بحران های اقتصادی و افشای فساد مالی گسترده در نهادهای حکومتی، اعتراض‌های مردمی گسترده از دی ماه سال گذشته در شهرهای مختلف ایران آغاز شد. در جریان این اعتراض‌ها چنین نفر کشته شدند، اما دستگاه‌های حکومتی آمار دقیق و گزارش کاملی از مرگ معترضان منتشر نکرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG