لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۶

ایران دو حامی شاخص اعتراضات به حجاب اجباری را بازداشت کرد


گزارشی از شاشنک بنگالی و رامین مستقیم در روزنامه لس آنجلس تایمز

مقام های جمهوری اسلامی نسرین ستوده، وکیل مدافع زنان مخالف حجاب اجباری، را چهارشنبه در خانه اش بازداشت و به زندان اوین برده اند.

رضا خندان، همسر ستوده، می گوید ماموران به او گفته اند باید حکم پنج سال زندان اش را سپری کند، اما نگفتند به چه اتهامی او را دستگیر کرده اند.

بازداشت ستوده نشان می دهد که قوه قضاییه و نظام حاکم می کوشند خشم عمومی را مهار کنند و از این رو سرکوب مدافعان حقوق بشر را شدت داده اند.

بنا بر گزارش ها، قرار بوده ستوده به اتفاق دیگر مخالفان تصمیم اخیر قوه قضاییه ایران به محدود کردن شمار وکلا اعتراض کرده و دست به تحصن بزنند.

رسانه ها همچنین خبر دادند که فرهاد جعفری، نویسنده سرشناس ساکن مشهد، ۱۲ روز پیش به دلیل «حمایت از دختران خیابان انقلاب» بازداشت شده است.

دی ماه گذشته شماری از زنان روسری خود را در خیابان انقلاب تهران از سر درآوردند و از آن پس کمپینی به نام دختران خیابان انقلاب به راه افتاد.

بنا بر گزارش ها فرهاد جعفری به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شده است. کانون نویسندگان ایران این بازداشت را محکوم و آن را «نقض آشکار آزادی اندیشه و بیان و حقوق اولیه شهروندان» عنوان کرده است.

کانون نویسندگان ایران می گوید: «فرهاد جعفری هیچ جرمی مرتکب نشده است و باید فوری آزاد شود، مگر آن که استفاده از حق آزادی بیان را جرم بدانیم.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG