لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۱

انتقال نزار زاکا، شهروند لبنانی زندانی در ایران، به بند دو الف زندان اوین


وکیل نزار زاکا، شهروند لبنانی دارای اقامت آمریکا که در ایران زندانی است، اعلام کرد که موکل او را بدون هیچ دلیلی به بند دو الف سپاه پاسداران منتقل کرده اند.

جیسون پابلت، وکیل نزار زاکا به کمپین حقوق بشر ایران گفت که آقای زاکا از روز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت از بند هفت زندان اوین به بند دو الف سپاه منتقل شده و از آن زمان هیچ تماسی با خانواده خود نداشته است.

نزار زاکا، کارشناس فناوری اطلاعات و مدافع آزادی بیان در اینترنت، مهرماه دو سال پیش با دعوت دولت ایران برای حضور در یک کنفرانس به تهران سفر کرد، اما در طی آن سفر ناپدید شد. چندی بعد رسانه‌های ایران خبر دادند که او به اتهام جاسوسی برای آمریکا بازداشت شده است.

او که شهروند لبنان است وگرین کارت آمریکا دارد به اتهام جاسوسی به ۱۰ سال حبس محکوم شد.

وکیل آقای زاکا همچنین گفت که او از ۲۵ اردیبهشت در اعتراض به وضعیت خود، دست به اعتصاب غذا زده بود. به گفته جیسون پابلت، وقتی ماموران وقتی وارد بند هفت اوین شدند ضمن فیلم برداری از کل بند، و تفتیش وسایل همه زندانیان آن بند، نزار زاکا را با خود به بند دو الف سپاه بردند.

زندانی کردن نزار زاکا با اعتراض نهادهای مدافع حقوق بشر روبرو شد. پیش از این نیز خانواده این شهروند لبنانی دستگیر شده در ایران، گفتند که مقام‌ها و گروه‌های مختلف سیاسی در لبنان، از جمله حزب کتائب، ادامه حبس او در زندان اوین تهران را محکوم کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG