لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۹

سازمان حقوق بشر ایران: در شش ماه گذشته ۲۳۹ نفر در زندان های ایران اعدام شدند


یک سازمان مدافع حقوق بشر اعلام کرد که در شش ماهه نخست سال میلادی ۲۰۱۷ اجرای ۲۳۹ اعدام در ایران، از جمله اعدام سه محکوم که هنگام ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال داشتند، ثبت شده است.

بر اساس گزارشی که روز دهم تیر ماه در وبسایت سازمان حقوق بشر ایران منتشر شده است، این سازمان ۱۹۴ اعدام غیررسمی و ۴۵ اعدام رسمی را در این مدت ثبت کرده است.

این گزارش حاکی از آن است که از بین این اعدام شدگان، ۱۲۹ نفر محکومان جرایم مربوط به قاچاق مواد مخدر بودند، حال آنکه مجلس شورای اسلامی طرح لغو مجازات اعدام برای برخی از جرائم مربوط به قاچاق مواد مخدر را در دست بررسی دارد. برخی از نمایندگان از قوه قضائیه خواسته‌اند تا زمان پایان بررسی این طرح، از اجرای حکم چند هزار زندانی محکوم به اعدام به جرم قاچاق مواد مخدر، خودداری کند.

در این گزارش همچنین آمده است که سه نفر از اعدام شدگان ماههای اخیر افرادی بودند که در سن کمتر از ۱۸ سال مرتکب جرم شده بودند.

سازمان ملل و برخی سازمان‌های بین‌المللی دیگر ایران را یکی از کشورهایی که بیشترین آمار اعدام در جهان را دارد معرفی کرده است، دستگاه قضایی ایران نیز اعلام کرده است که بیشتر این افراد به دلیل قاچاق مواد مخدر اعدام شده‌اند.

با این حال، زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل هفته گذشته در گزارش خود با بیان اینکه اکثر محکومیت‌های اعدام در ایران مربوط به قاچاق مواد مخدر هستند گفت که طبق استاندارد بین‌المللی در زمره «جرائم بسیار جدی» محسوب نمی‌شوند.

یکی دیگر از آمار بالای اعدام در ایران، صدور حکم اعدام برای جرم قتل عمد است که بر اساس دستور دینی قصاص صورت می‌گیرد.

قصاص یک دستور دینی است که در قوانین ایران به عنوان یک اصل قضایی پذیرفته شده است. مطابق این دستور دینی٬ برای تنبیه جانی باید جنایت صورت گرفته را روی خودش انجام داد. به این ترتیب فردی که جان یک نفر را گرفته به اعدام محکوم می‌شود.

جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته میلادی بیش از ۵۳۰ نفر و در دو ماه آغازین سال جاری میلادی ۱۱۳ نفر را اعدام کرده است.

XS
SM
MD
LG