لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۱

سازمان گزارشگران بدون مرز می‌گوید بازداشت روزنامه‌نگاران در ایران افزایش یافته است


سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه‌ای نسبت به افزایش تعداد روزنامه‌نگاران بازداشتی و زندانی در ایران هشدار داد و از گزارشگر ویژه سازمان ملل خواست برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران به شکل فوری اقدام کند.

در این بیانیه که روز چهارشنبه ۱۸ دی منتشر شده آمده است که با بازداشت چهار روزنامه‌نگار به نام‌های «جلوه جواهری»، «کاوه مظفری»، «فروغ سمیعی‌نیا» و «احمد زاهد لنگرودی» مدیر ماهنامه گیلان در تاریخ ۵ دی و در مراسم چهلم نوید بهبودی یکی از کشته‌شدگان اعتراضات آبان ماه که در گوراب زرمیخ استان گیلان صورت گرفت، تعداد روزنامه‎نگاران بازداشتی در ایران به ۱۲ نفر رسیده است.

پیش از این صدای آمریکا در گزارشی خبر بازداشت برخی از این افراد را اعلام کرده بود؛ بنا بر گزارش‌های موجود این بازداشت شدگان علیرغم پیگیری خانواده خود در بازداشت به سر می‌برند و کاوه مظفری یکی از این بازداشت‌شدگان در تماسی که با خانواده خود داشته است اعلام کرده که برای آزادی هر یک از این افراد وثیقه ۱۰۰ میلیون تومان صادر شده اما با این حال با مراجعه خانواده این افراد به دادسرا به آنها اعلام شده که پرونده در دست وزارت اطلاعات است و دادسرا تا هنگام وصول پرونده قرار وثیقه قبول نمی‌کند.

گزارشگران بدون مرز در این بیانیه رفتار غیر انسانی و تحقیرآمیز نسبت به زندانیان عقیدتی از جمله روزنامه‌نگاران و شهروند خبرنگاران از سوی مقامات جمهوری اسلامی در ایران را نقض آشکار اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق جهانی آزادی‌های سیاسی و مدنی خواند و اعلام کرد که جمهوری اسلامی یکی از امضا کنندگان این اعلامیه و میثاق جهانی بوده و بایه به مفاد آن پایبند باشد.

رضا معینی، رئیس بخش امور ایران و افغانستان سازمان گزارشگران بدون مرز نیز اعلام کرده است که، «جاوید رحمان» گزارش‌گر ویژه سازمان ملل باید برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران به شکل فوری اقدام کند.

سازمان گزارشگران بدون مرز در این بیانیه همچنین به رفتار غیرانسانی و تحقیر‌آمیز اخیر مسئولان زندان نسبت به نرگس محمدی و انتقال او به زندان زنجان و انتقال هنگامه شهیدی روزنامه نگار زندانی در ایران به یک آسایشگاه بیماران روانی به به جای انتقال به بیمارستان طالقانی نیز اشاره شده است.

بنابر گزارش منابع حقوق بشری، نرگس محمدی فعال مدنی زندانی در ایران که از اواسط اردیبهشت ماه سال ۹۴ در زندان به سر می‌برد پس از تحصن به همراه ۷ زندانی دیگر در اعتراض به کشتار آبان ماه، با خشونت به زندان زنجان منتقل شده است.

پیش از این نیز جرمی دیر، معاون دبیرکل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در نشستی که برای بررسی فشارها و تهدیدهای امنیتی حکومت جمهوری اسلامی علیه روزنامه نگاران ایرانی خارج از ایران برگزار شده بود با اشاره به رفتار حکومت ایران با روزنامه نگاران گفت: «این رفتار نشان دهنده نقض حقوق بشر و مجازات جمعی صدها روزنامه‌نگار و خانواده‌های آن‌ها است.»

همچنین گزارشگران بدون مرز پیشتر نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران از طرح اتهام‌‌ «جاسوسی» و «همکاری با کشورهای [متخاصم]» برای بازداشت و محکومیت بسیاری از روز‌نامه‌نگاران ... استفاده کرده است. این در حالی است که وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران و دیوان عالی قضایی رسما اعلام کرده‌اند که ایران با هیچ کشوری در جنگ و تخاصم نیست.

جمهوری اسلامی ایران در رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها ۲۰۱۹ گزارش‌گران بدون مرز از میان ١٨٠ کشور جهان در رده ۱۷۰ قرار دارد.

نهادهای بین المللی بارها جمهوری اسلامی ایران را ناقض آزادی بیان و محدود‌کننده رسانه‌ها دانسته‌اند.

وزارت خارجه آمریکا نیز در گذشته مطالبی را با عنوان «۴۰سال وعده‌های عمل نشده» جمهوری اسلامی در توئیتر فارسی خود منتشر کرده و از فساد، نبودن آزادی بیان، نبودن عدالت، و وعده‌های عمل نشده اقتصادی از سوی مقامات جمهوری اسلامی نوشته بود.

وزارت خارجه آمریکا در این توئیت‌ها نوشته بود که «چهل سال پیش، آیت الله خمینی وعده آزادی بیان و آزادی مطبوعات را داد. امروز، ایران یکی از سرکوب شده ترین فضاهای رسانه ای را دارد. رژیم حاکم تنها چهل سال شکست به بار آورده است.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG