لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۱

یک خبرنگار در ایران به دلیل انتقاد از مقامات سازمان حفاظت محیط زیست اخراج شد


زینب رحیمی،‌ خبرنگار
زینب رحیمی،‌ خبرنگار

زینب رحیمی،‌ خبرنگار حوزه محیط زیست خبرگزاری ایسنا،‌ در پی انتقاد از مدیرکل روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست در صفحه توئیتر خود، از کار برکنار شد.

بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی،‌ این خبرنگار خبرگزاری ایسنا به دلیل انتشار مطالبی انتقادی نسبت به سخنان امیر عبدالرضا سپنجی،‌ مدیرکل روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست در مصاحبه اخیر او با یک برنامه تلویزیونی،‌ از این خبرگزاری اخراج شد.

زینب رحیمی روز جمعه ۲۹ فروردین با انتشار بخشی از تصاویر مربوط به مصاحبه این مقام سازمان حفاظت محیط زیست در صفحه توئیتر خود، از وی خواست یا سندی در رابطه با صحبت‌ها و تهمت‌زنی‌هایی که نسبت به خبرنگاران حوزه محیط زیست در این برنامه نسبت به جوسازی با «بودجه بیگانه» داشته است ارائه دهد و یا از خبرنگاران عذرخواهی کند.

مدیرکل روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست طی روزهای گذشته در یک برنامه تلویزیونی گفته بود تعدادی از خبرنگاران ایرانی با «بودجه بیگانه» در حال بحران‌سازی هستند. این صحبت‌ها واکنش برخی از خبرنگاران ایرانی، از جمله زینب رحیمی، را به دنبال داشته است.

گزارشگران بدون مرز در گزارش اخیر خود که روز سه‌شنبه ۲ اردیبهشت ماه با عنوان «رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها در سال ۲۰۲۰» منتشر شد،‌ اعلام کرده است ایران که سال ۲۰۱۹ در رده ۱۷۰ آزادی رسانه‌ها قرار داشت امسال با سه رتبه نزول تا رده ۱۷۳ پایین آمده است.

بنابر این گزارش، رژیم جمهوری اسلامی کنترل گسترده‌ای روی رسانه‌ها دارد و با آزار و اذیت روزنامه نگاران و رسانه های مستقل، و همچنین برپایی دادگاه‌های ناعادلانه، ارعاب روزنامه‌نگاران، بازداشت‌های خودسرانه، و صدور احکام حبس طولانی‌مدت، ایران را محلی کاملا ناامن برای روزنامه‌نگاران کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG