لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۰

گروهی از گزارشگران و کارشناسان سازمان ملل متحد خواستار آزادی فوری زندانیان در ایران شدند


۱۲ نفر از گزارشگران و کارشناسان سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی فوری زندانیان عقیدتی و دوتابعیتی و شهروندان خارجی زندانی در ایران شده‌اند.

این گزارشگران و کارشناسان که در میان آنها نام جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، نیز به چشم می‌خورد روز جمعه ۲۹ فروردین با انتشار این بیانیه و اشاره به آخرین آمار مقامات وزارت بهداشت ایران در رابطه با مرگ یک نفر در هر ده دقیقه بر اثر ابتلا به ویروس کرونا، از مقامات جمهوری اسلامی خواستند که زندانیان عقیدتی و دوتابعیتی که در زندان‌های ایران در معرض خطر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ قرار گرفته‌اند را فورا و بدون قید و شرط آزاد کنند.

این کارشناسان همچنین با اضطراری خواندن وضعیت جمهوری اسلامی ایران با شیوع این ویروس و اشاره به آزاد نشدن زندانیانی همچون نسرین ستوده، نرگس محمدی،‌ آرش صادقی، احمدرضا جلالی، مراد طاهباز،‌ کامران قادری، و مسعود مصاحب به رغم شرایط نامساعد بازداشت این افراد در زندان، اعلام کرده‌اند که در حال حاضر بیشتر زندانیان عقیدتی، مدافعان حقوق بشر، فعالان محیط زیست، افراد دوتابعیتی، و شهروندان خارجی همچنان در زندان به سر می‌برند و بعضی از این افراد به دلیل شرایط سنی و یا جسمی‌شان در معرض خطر ابتلا به این ویروس قرار دادند.

در این بیانیه همچنین اعلام شده است که زندان‌های ایران از گذشته با مشکلات بهداشتی، ازدحام جمعیت، و کمبود مراقبت‌های بهداشتی برای زندانیان روبرو بوده است. این گزارشگران و کارشناسان در ادامه از مقامات ایرانی خواستند اقداماتی مطابق با تعهدات خود طبق میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی انجام دهند و با افرادی که حق آزادی از آنها سلب شده، برخوردی انسانی داشته باشند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، به همراه دیگر امضاکنندگان این بیانیه در انتها از مقامات ایرانی خواستند به صورت مستقل و بیطرفانه، پرونده‌های مربوط به بازداشت‌ها خودسرانه را مورد رسیدگی قرار دهند و فورا تمامی زندانیانی که به صورت خودسرانه بازداشت و از آزادی خود محروم شده‌اند را به‌طور دائم آزاد كنند.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، پیش از این نیز روز سه‌شنبه ۲۰ اسفند از جمهوری اسلامی خواسته است همه زندانیان را موقتا آزاد کند. او تاکید کرد که ادامه نگه داشتن زندانیان سیاسی در بحبوحه شیوع کرونا «تاسف‌بار و نگران کننده است.»

همچنین مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه ۶ فروردین ماه در یک کنفرانس خبری گفت: «نه تنها از سوریه، که از جمهوری اسلامی ایران هم خواسته‌ایم در این شرایط نه تنها شهروندان آمریکایی، بلکه تمامی کسانی که ناعادلانه به زندان افتاده‌اند را آزاد کند. این اقدامی بشردوستانه است و گذشته از این‌که این افراد غیرقانونی به زندان افتاده‌اند، در این شرایط اصل بشردوستی حکم می‌کند که از زندان آزاد شوند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG