لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۳

سازمان عفو بین‌الملل نسبت به وضعیت زندانیان عرب اهوازی در زندان شیبان واکنش نشان داد


تصویر گروهی از زندانیان عرب اهواز در زندان شیبان
تصویر گروهی از زندانیان عرب اهواز در زندان شیبان

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار فراخوانی نسبت به وضعیت زندانیان عرب اهوازی در بند ۵ زندان شیبان واکنش نشان داد و از مقامات ایران خواست تمام زندانیان عقیدتی از جمله محمدعلى عمورى، جابر آلبوشوکه، و مختار آلبوشوکه را آزاد کنند.

سازمان عفو بین الملل روز پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت با انتشار این فراخوان ضمن ابراز نگرانی از وضعیت پزشکی شمار زیادی از زندانیان عرب اهواز در بند ۵ زندان شیبان در استان خوزستان از مردم و فعالان حقوق بشر سراسر دنیا خواست که با نوشتن نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، خواستار دسترسی زندانیان به مراقبت‌های پزشکی، برخورداری آنها از امکان تماس منظم با خانواده‌ها و وکلایشان، و آزادی تمام زندانیان عقیدتی شوند.

این نهاد حقوق بشری با اشاره به اعتراضات اخیر زندانیان در این زندان در پی شیوع ویروس کرونا و کوتاهی مسئولان که با مداخله خشونت‌بار نیروهای امنیتی و شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای به زندانیان خاتمه یافته است می‌گوید تعدادی از زندانیان از جمله محمدعلی عموری، از فعالان حقوق اقلیت‌ها که از ناحیه سر و سینه دچار آسیب شده، و زندانی دیگری به نام عبدالرضا عبیداوی، که به ناراحتی‌های گوارشی مبتلا شده و به دلیل اصابت گلوله‌های ساچمه‌ای بینایی یک چشم خود را از دست داده،‌ نیازمند مراقبت‌های پزشکی هستند.

به گزارش سازمان عفو بین‌الملل از تاریخ ۱۲ فروردین، مسئولان این زندان ملاقات با خانواده‌ها را به حال تعلیق در آورده‌اند و فقط به زندانیان اجازه می‌دهند روزانه یک دقیقه با خانواده‌هایشان تماس تلفنی برقرار کنند. همچنین بر اساس این گزارش و به نقل از خانواده زندانیان مقامات این زندان ده‌ها زندانی از جمله حسین سیلاوی، علی خسرجی، و ناصر خفاجی را از تاریخ ۱۲ فروردین به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند و در حال حاضر هیچ اطلاعاتی از سرنوشت و محل نگهداری این افراد در دست نیست و همچنان مقامات مسئول، وضعیت این زندانیان را از خانواده‌هایشان مخفی می‌کنند.

سازمان عفو بین الملل در این فراخوان از مردم و فعالان خواست با زبان و قلم خود و الهام گرفتن از این فراخوان ضمن درخواست آزادی زندانیان عقیدتی، از رئیس قوه قضائیه بخواهند اطمینان حاصل کند که این زندانیان از مراقبت‌های پزشکی، تماس منظم با خانواده‌ها و وکلایشان برخوردار خواهند شد و همچنین تحقیقات مستقلی در مورد اتهامات مربوط به ناپدیدسازی قهری و شکنجه زندانیان در اعتراضات ۱۲ فروردین صورت بگیرد و این افراد از شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها مصون بمانند.

در پی ناآرامی‌های اخیر در زندان‌های ایران در پی شیوع ویروس کرونا، گزارش‌های رسمی و اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از ناآرامی در برخی از زندان‌های ایران از جمله مهاباد، عادل آباد شیراز، زندان سپیدار اهواز، زندان‌های الیگودرز، تبریز، سقز، و همدان بوده است؛ اعتراضاتی که به دلیل نگرانی از وضعیت بهداشتی بندهای این زندان‌ها صورت گرفته است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه ۶ فروردین ماه در یک کنفرانس خبری گفت: «ما نه تنها از سوریه، که از جمهوری اسلامی ایران هم خواسته‌ایم در این شرایط نه تنها شهروندان آمریکایی، بلکه تمامی کسانی که ناعادلانه به زندان افتاده‌اند را آزاد کند. این اقدامی بشردوستانه است و گذشته از این‌که این افراد غیرقانونی به زندان افتاده‌اند، در این شرایط اصل بشردوستی حکم می‌کند که از زندان آزاد شوند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG